Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

2021-07-08

Ogłoszenie upadłości bezsprzecznie wywołuje wiele zmian w zakresie indywidualnej sytuacji dłużnika. Nic więc dziwnego, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to związane ze skutkami ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Większość pytających zdaje sobie sprawę, że jednym ze skutków jest sprzedaż majątku czy ogłoszenie informacji w Biurze Informacji Kredytowej. Nie każdy jednak wie, że ogłoszenie upadłości powoduje wstrzymanie prowadzonych egzekucji czy też ustanie wspólności majątkowej. Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej - wymagalność zobowiązań

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe nie tylko wtedy, gdy umowy kredytowe zostały wypowiedziane, a wierzyciel wymaga spłaty całości zobowiązania. Stan niewypłacalności będący przesłanką do ogłoszenia upadłości może nadejść znacznie wcześniej, jeszcze w trakcie spłacania rat kredytowych. Może więc okazać się, że dłużnik złoży wniosek  zanim jego zadłużenie stanie się wymagalne w całości. Dłużnik powinien więc wiedzieć, że jeśli sąd rozpatrzy jego wniosek i wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, to jego wszystkie zobowiązania staną się wymagalne z dniem ogłoszenia. Dotyczy to również tych należności, których termin płatności jeszcze nie nastąpił.

skutki-ogloszenia-upadlosci-konsumenckiej

Wstrzymanie prowadzonych egzekucji

Pozytywnym dla upadłego skutkiem ogłoszenia upadłości jest wstrzymanie wszystkich prowadzonych postępowań egzekucyjnych. Sąd z dniem ogłoszenia upadłości powiadamia organy egzekucyjne o wydaniu postanowienia, a samo zawieszenie następuje z mocy prawa. W praktyce oznacza to, że m.in. komornicy prowadzący postępowanie wobec upadłego mają obowiązek ich zawieszenia. Dłużnik odzyskuje więc dostęp do pełni otrzymywanych środków, np. z wynagrodzenia za pracę. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie za pracę zostanie zajęte przez syndyka, gdyż wchodzi ono do masy upadłości. Zajęcie to jest jednak ograniczone do czasu wykonania przez niego swoich zadań, w tym sporządzenia listy wierzytelności.  

Sprzedaż majątku upadłego

Jednym ze skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest sprzedaż majątku upadłego, z której pozyskane środki przeznaczane są na rzecz wierzycieli. Dłużnik nie powinien jednak niepokoić się o sprzedaż niezbędnych dla funkcjonowania sprzętów domowych, jak np. pralka czy lodówka. Przedmioty te, jeśli nie przekraczają przeciętnej wartości nowych przedmiotów, nie zostaną sprzedane. Likwidacji podlegać będą przede wszystkim cenne ruchomości dłużnika, np. samochód, a także nieruchomości, których dłużnik jest właścicielem. W przypadku sprzedaży lokalu w którym zamieszkiwał upadły, z kwoty uzyskanej ze sprzedaży otrzyma on środki dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Należy także pamiętać, że po ogłoszeniu upadłości traci on możliwość swobodnego rozporządzania swoim majątkiem.

Ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań

Jednym z kluczowych elementów w upadłości konsumenckiej jest plan spłaty wierzycieli. Ten etap postępowania ma na celu zaspokojenie wierzycieli, jednak na miarę możliwości dłużnika. Plan spłaty to nic innego jak harmonogram wpłat, które przekazywane są na rzecz spłaty zobowiązań dłużnika. Co istotne, plan spłaty wierzycieli jest ustalany na podstawie uzyskanych informacji o zarobkach oraz wydatkach dłużnika, dzięki czemu wysokość rat jest indywidualnie dopasowana do jego sytuacji. Dodatkowo plan najczęściej obejmuje jedynie część zobowiązań, a niespłacone należności zostają umorzone. Plan spłaty wierzycieli jest ważnym etapem, jednak w wyjątkowych przypadkach sąd może postanowić o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty.

skutki-ogloszenia-upadlosci-konsumenckiej

Ogłoszenie informacji w BIK

Fakt ogłoszenia upadłości konsumenckiej wiąże się z udostępnieniem tej informacji w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). To właśnie na podstawie danych z BIK często ustalana jest zdolność kredytowa osoby, która chciałaby zaciągnąć kredyt w banku. Skutkiem upadłości może więc być trudność w pobraniu w przyszłości nowych zobowiązań. Informacja ta widnieje w bazie przez okres 10 lat.  

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Jeśli w dniu ogłoszenia upadłości upadły pozostawał w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej, to wydanie postanowienia z mocy prawa ustanawia pomiędzy małżonkami rozdzielność. Majątek wspólny wchodzi jednak do masy upadłości, upadłość wywołuje więc skutki także w stosunku do małżonka, który upadłości nie ogłaszał. Trochę inaczej wygląda sytuacja małżonka, który przez złożeniem wniosku ustanowił rozdzielność majątkową. Jeśli umowa została zawarta co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku, to umowa majątkowa będzie skuteczna. Jeśli jednak czas ten jeszcze nie upłynął, to może ona zostać uznana za nieskuteczna w stosunku do masy upadłości.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń