Renta odszkodowawcza - czym jest i komu przysługuje?

2021-07-30

Renta odszkodowawcza jest świadczeniem, które przysługuje osobie poszkodowanej. Doznanie szkody na osobie często wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów np. w związku z leczeniem, czy też utratą zarobków ze względu na brak zdolności do pracy. Przyznana renta ma naprawić doznaną szkodę majątkową będącą następstwem uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia. Komu więc przysługuje renta odszkodowawcza?

Renta odszkodowawcza - czym jest i komu przysługuje?

Konsekwencją poniesionej szkody (np. wskutek wypadku) może być częściowa lub całkowita utrata zdolności do podejmowania pracy, co z kolei wiąże się z brakiem środków do codziennego funkcjonowania. Dodatkowo wypadek może spowodować zwiększenie się potrzeb poszkodowanego, związanych np. z konieczną rehabilitacją czy korzystaniem ze specjalistycznej pomocy. Renta odszkodowawcza może mieć także charakter kompensacyjny szkody przyszłej, w przypadku zmniejszenia się widoków powodzenia na przyszłość. Wspomniane sytuacje są okolicznościami, które mogą stanowić podstawę do przyznania poszkodowanemu renty (art. 444 §  2 k.c.). Co istotne, podstawy te muszą cechować się stałością, nie muszą jednak zachodzić jednocześnie i mogą być odwracalne.

renta-odszkodowawcza-czym-jest-i-komu-przysluguje

Renta odszkodowawcza - utrata zdolności do pracy zarobkowej

Do utraty zdolności do pracy zarobkowej dochodzi wtedy, gdy po poszkodowany zostaje pozbawiony możliwości podejmowania pracy i uzyskiwania z tego tytułu stosownego wynagrodzenia. Przy orzekaniu o wysokości renty mają znaczenie także inne korzyści, które zostałyby osiągnięte przez poszkodowanego, gdyby nie doszło do wypadku. Mogą nimi być m.in. premia czy dodatki do wynagrodzenia. W przypadku utraty zdolności do pracy nie ma znaczenia, czy poszkodowany był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy też np. prowadził własną działalność. Istotą jest brak możliwości wykonywania pracy i uzyskiwania dochodu z tego tytułu. Wysokość przyznawanej renty będzie zależna od indywidualnej oceny sytuacji, w tym m.in. od tego czy poszkodowany zachował częściową zdolność do pracy, czy też utrata ta jest całkowita.

Renta odszkodowawcza - zwiększenie się potrzeb poszkodowanego

Osoba poszkodowana może się starać o rentę także wtedy, gdy nie utraciła zdolności do pracy zarobkowej, ale w związku z poniesioną szkodą jej potrzeby znacznie się zwiększyły. Wzrost potrzeb może być podyktowany m.in. koniecznością podejmowania rehabilitacji czy opieki specjalistów, np. pielęgniarki. Może się także wiązać z koniecznością specjalnego odżywiania czy dojazdów do lekarza. Wydatki te powinny cechować się stałością oraz powtarzalnością. Poszkodowany powinien pamiętać, że renta z tego tytułu przysługuje mu już za sam fakt zwiększonych potrzeb. Poszkodowany nie musi więc wykazywać, że faktycznie potrzeby te zaspokaja i ponosi z tym konieczne wydatki.  Powinien udowodnić jedynie to, że same potrzeby uległy zwiększeniu.

renta-odszkodowawcza-czym-jest-i-komu-przysluguje

Renta odszkodowawcza - mniejszenie się widoków powodzenia na przyszłość

Szkoda w postaci zmniejszenia się widoków na przyszłość przejawia się tym, że poszkodowany mógłby osiągnąć korzyść majątkową, gdyby nie doszło do powstania szkody. Powstanie tego roszczenia wiąże się ze szczególnym uzdolnieniem poszkodowanego czy też osiągniętymi wysokimi kwalifikacjami. Należy jednak pamiętać, że zmniejszenie widoków na przyszłość musi uwzględniać realne możliwości poszkodowanego, które istniały w momencie powstawania szkody na osobie. W praktyce bardzo ciężko będzie w pełni udowodnić powstanie takiej szkody.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.),
  • J. Gudowski, G. Bieniek [w:] T. Bielska-Sobkowicz, H. Ciepła, M. Sychowicz, R. Trzaskowski, T. Wiśniewski, C. Żuławska, J. Gudowski, G. Bieniek, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna, wyd. II, Warszawa 2018, art. 444,
  • G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, Warszawa 2019, art. 444,
  • M. Wałachowska [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna (art. 353-534), red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2018, art. 444.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń