Postępowanie o zatwierdzenie układu – krok po kroku

2021-03-24

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jedną z czterech procedur restrukturyzacyjnych, które umożliwiają dłużnikowi stabilizację sytuacji finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa. Dzięki postępowaniu dłużnik przede wszystkim może zachować swoje przedsiębiorstwo i jednocześnie wynegocjować z wierzycielami lepsze warunki spłaty swoich zobowiązań. Dodatkowo postępowanie o zatwierdzenie układu jest bardzo szybkie – co pozwala na poprawę sytuacji przedsiębiorstwa w krótkim czasie.Co to jest postępowanie o zatwierdzenie układu i co może zyskać przedsiębiorca w postępowaniu o zatwierdzenie układu (krok po kroku)?

Umowa z nadzorcą układu

Postępowanie o zatwierdzenie układu rozpoczyna się z inicjatywy dłużnika, jednak nie może on samodzielnie przeprowadzać całej procedury. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne stawia wymóg zawarcia umowy z nadzorcą układu, czyli osobą posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego.  Wybór nadzorcy jest dowolny – to dłużnik decyduje o tym, z kim podpisze umowę. Nadzorca ma współdziałać z dłużnikiem i czuwać nad sprawnością całego postępowania, a także wykonuje określone zadania, np. sporządzenie listy wierzycieli.  Podpisanie umowy z nadzorcą nie wpływa jednak na ograniczenie dłużnika w zarządzie majątkiem. W odróżnieniu do pozostałych postępowań dłużnik może rozporządzać nim aż do etapu wydania postanowienia przez sąd. Nadal jednak jest zobowiązany do informowania nadzorcy o stanie majątku, a także do przedstawiania stosownych dokumentów.

Postępowanie o zatwierdzenie układu - krok po kroku

Dzień układowy

Dzień układowy jest konkretną datą kalendarzową, którą wyznacza dłużnik w porozumieniu z nadzorcą. Jest on w postępowaniu bardzo istotny – przede wszystkim układ do którego dąży dłużnik może obejmować wierzytelności powstałe przed dniem układowym. Również według stanu na wyznaczony dzień ustala się prawo wierzycieli do głosowania nad układem, a także wysokość wierzytelności, na podstawie których tworzony jest spis. Dzień układowy może przypadać nie wcześniej niż na 3 miesiące i nie później niż na dzień przed złożeniem wniosku o zawarcie układu. Po ustaniu dnia układowego dłużnik przystępuje do zbierania głosów wierzycieli.   

Głosowanie i przyjęcie układu

Głosowanie wierzycieli nad układem odbywa się w formie pisemnej, na dostarczonych przez dłużnikach odpowiednich kartach. Karty te powinny być zgodne z wzorem wskazanym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Po oddaniu głosu wierzyciel nie może już zmienić swojej decyzji, nawet jeśli zmiana byłaby podyktowana porozumieniem z dłużnikiem. Aby układ został przyjęty za jego przyjęciem musi opowiedzieć się większość wierzycieli uprawnionych do głosowania, posiadających co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Działanie to ma na celu eliminację omijania przez dłużnika powiadomienia wierzycieli o postępowaniu oraz głosowaniu.

Wniosek o zatwierdzenie układu

Mimo pozasądowego charakteru postępowania o zawarcie układu zatwierdzenie samego układu następuje poprzez wydanie stosownego postanowienia przez sąd. Po stwierdzeniu przyjęciu układu przez nadzorcę dłużnik zyskuje możliwość złożenia do sądu wniosku o zatwierdzenie układu. Robi to osobiście bądź przez pełnomocnika procesowego. Na tym etapie należy pamiętać o terminach – wniosek może być złożony najwcześniej dzień po dniu układowym, a najpóźniej w terminie trzech miesięcy od daty oddania pierwszego z głosów. Sam wniosek powinien zawierać wszystkie niezbędne elementy wskazane przez ustawę, czyli m.in. dane identyfikacyjne dłużnika, propozycje układowe oraz wyniki głosowania. Dodatkowo należy dołączyć szereg załączników, w tym zebrane karty do głosowania.

Postanowienie sądu – zatwierdzenie układu

Postanowienie sądu powinno zostać wydane w terminie dwóch tygodni od złożenia wniosku. Krótki termin na zatwierdzenie ma być gwarancją szybkości całego postępowania – tak by dłużnik w krótkim czasie mógł uzyskać restrukturyzację zadłużenia i poprawić swoją sytuację finansową. Zatwierdzenie układu powoduje, że nadzorca układu pełni funkcję nadzorcy sądowego, a dłużnik traci nieograniczony zarząd nad majątkiem. Jednocześnie dłużnik zyskuje ochronę przed egzekucją – z dniem wydania postanowienia postepowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem zostają zawieszone z mocy prawa.

Postępowanie o zatwierdzenie układu - krok po kroku

Co zyskuje przedsiębiorca w postępowaniu o zatwierdzenie układu?

Przede wszystkim przedsiębiorca dzięki restrukturyzacji chroni się przed niewypłacalnością z jednoczesnym zachowaniem przedsiębiorstwa. W trakcie zawierania układu zyskuje on korzystniejsze warunki spłaty dzięki zatwierdzonym propozycjom układowym.  Mogą one obejmować m.in. odroczenie terminu wykonania zobowiązań, rozłożenie spłaty zobowiązania na raty czy nawet zmniejszenie wysokości. Dlatego też warto w trakcie postępowania korzystać z merytorycznego wsparcia zarówno doradcy jak i pełnomocników, którzy posiadają odpowiednią wiedzę z tej materii. Dzięki doświadczeniu postawią oni na adekwatne propozycje dla wierzycieli, które przyniosą korzyść samemu dłużnikowi.

Źródła:

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń