Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

2021-04-12

Śmierć bliskiej osoby jest dla nas zawsze trudnym wydarzeniem. Tym bardziej ciężko pogodzić się z odejściem osoby, której śmierć była nagła, spowodowana działaniem innej osoby. I choć pieniądze nie wynagrodzą nam utraty bliskiego, to pamiętajmy, że w takiej sytuacji przysługuje nam roszczenie o wypłatę zadośćuczynienia. Czym dokładnie jest zadośćuczynienie, kto może go uzyskać i jak wygląda procedura?

Czym jest zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Zadośćuczynienie to rodzaj świadczenia pieniężnego, które ma na celu złagodzenie doznanej przez bliskich zmarłego krzywdy. Śmierć bliskiego wiąże się z żalem, poczuciem straty oraz niesprawiedliwości, co wpływa często na kondycję psychiczną rodziny. To właśnie te trudne doświadczenia mają być rekompensowane zadośćuczynieniem. Przy obliczaniu wysokości roszczenia bierze się pod uwagę przede wszystkim rozmiar poniesionej krzywdy, więź emocjonalną łączącą ze zmarłym oraz cierpienie psychiczne wywołane śmiercią. Warto pamiętać, że zadośćuczynienie jest świadczeniem fakultatywnym obok odszkodowania, którego celem jest wyrównanie strat materialnych wywołanych śmiercią osoby bliskiej. Możemy więc żądać wypłaty zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Od kogo można uzyskać zadośćuczynienie?

Powstanie roszczenia o wypłatę zadośćuczynienia uzależnione jest od śmierci osoby bliskiej na skutek uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty zadośćuczynienia jest osoba odpowiedzialna za śmierć osoby najbliższej. Jeśli nasz bliski zmarł np. wskutek wypadku samochodowego, to odpowiedzialność za śmierć ponosić będzie sprawca wypadku. Gdy nasz bliski zmarł, ponieważ osoba z personelu medycznego popełniła błąd medyczny, to za wypłatę zadośćuczynienia będzie odpowiedzialny szpital. Do uzyskania świadczenia nie ma znaczenia, czy osoba nam bliska zmarła od razu po doznaniu szkody, czy też dopiero po jakimś czasie. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy śmiercią a zdarzeniem musi zostać udowodniony związek przyczynowy.

Kto może uzyskać zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Zadośćuczynienie za śmierć przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego. Istotną rolę odgrywa tutaj faktyczny układ stosunków, a nie powiązania formalne. Oznacza to, że zadośćuczynienie przysługuje nie tylko małżonkowi czy dzieciom, ale także konkubinie, dziadkom czy przyrodniemu rodzeństwu. Również nasciturus, czyli dziecko poczęte może ubiegać się o zadośćuczynienie, jeśli poczęte zostało przed śmiercią ojca oraz urodziło się żywe. Aby uzyskać zadośćuczynienie należy wykazać istnienie więzi ze zmarłym. Przykładem może być występowanie wspólnoty gospodarstwa domowego czy pomoc w wychowywaniu dzieci. Istnienie więzi i jej charakter powinien być w każdej sprawie ustalany indywidualnie. 

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Jak uzyskać zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Przede wszystkim osoba ubiegająca się o wypłatę zadośćuczynienia musi zgłosić szkodę oraz roszczenie bezpośrednio do sprawcy zdarzenia bądź do jego ubezpieczyciela. Zgłoszenia należy dokonać w odpowiednim terminie – w ciągu 3 lat od dnia, w którym uzyskaliśmy informację o szkodzie. Czas ten może jednak się wydłużyć, jeśli zdarzenie wskutek którego śmierć poniosła bliska osoba posiadało znamiona przestępstwa. Przy zgłaszaniu szkody należy sprecyzować swoje roszczenie, a także przedstawić odpowiednie dowody. W zależności od sytuacji dowodem może być np. dokumentacja medyczna lub dokumentacja odpowiedniego organu o wypadku samochodowym. Istotne może być również wskazanie dokumentacji potwierdzającej więź ze zmarłym. Przy precyzowaniu roszczenia warto korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dzięki doświadczeniu odpowiedni pomogą oszacować wysokość zadośćuczynienia czy też wskażą niezbędne dokumenty.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.),
  • J. Ciszewski, P. Nazaruk (red.), Kodeks cywilny. Komentarz,  Warszawa 2019,
  • M. Fras, M. Habdas (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna (art. 353-534), Warszawa 2018,
  • T. Bielska-Sobkowicz, H. Ciepła, M. Sychowicz, R. Trzaskowski, T. Wiśniewski, C. Żuławska, J. Gudowski, G. Bieniek, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna, wyd. II, Warszawa 2018.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń