Zadośćuczynienie za śmierć

Czym jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej jest rodzajem świadczenia pieniężnego, które ma na celu złagodzenie doznanej krzywdy po utracie bliskiej osoby. Śmierć wiąże się z żalem, poczuciem straty i niesprawiedliwości, a uczuciom tym często towarzyszą problemy z kondycją psychiczną. To właśnie te cierpienia są podstawą uzyskania zadośćuczynienia. Należy zaznaczyć, iż w przypadku strat materialnych związanych ze śmiercią osoby bliskiej możemy także dochodzić odszkodowania mającego poniesione straty wyrównać. Możemy więc starać się o uzyskanie zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.

Kto może uzyskać zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

Najczęściej zadośćuczynienie jest przyznawane członkom rodziny zmarłego, czyli osobom związanym węzłem pokrewieństwa i powinowactwa. Do tej grupy osób należeć będą przede wszystkim: małżonek, rodzice, dzieci (również adoptowane), dziadkowie oraz wnukowie. Należy jednak pamiętać, że pokrewieństwo nie stanowi wyłącznego kryterium do zaliczenia do grona najbliższych. Tym samym za najbliższego może zostać uznana osoba pozostająca we wspólnym pożyciu np. konkubent, a także osoby na których sytuację życiową zmarły miał wpływ. Istotą przyznania zadośćuczynienia jest więc faktyczna relacja ze zmarłym. Do każdej sprawy należy więc podejść indywidualnie.

Jak wygląda procedura uzyskania zadośćuczynienia?

Zobowiązanym do wypłaty zadośćuczynienia jest osoba bądź podmiot odpowiedzialny za śmierć osoby najbliższej. W przypadku wypadku drogowego jest to sprawca wypadku, z kolei w przypadku np. błędu medycznego jest to szpital. Najczęściej wypłaty zadośćuczynienia dochodzi się od zakładu ubezpieczeń podmiotu odpowiedzialnego, w którym ma on wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku braku ubezpieczenia po stronie podmiotu odpowiedzialnego zadośćuczynienia dochodzi się bezpośrednio od podmiotu odpowiedzialnego.

Należy także pamiętać, że. aby skutecznie dochodzić zadośćuczynienia trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela w terminie 3 lat od daty dowiedzenia się o podmiocie odpowiedzialnym za naprawienie szkody. Czas ten może się wydłużyć, jeśli śmierć osoby nastąpiła wskutek zdarzenia posiadającego znamiona przestępstwa.

Pomożemy w uzyskaniu zadośćuczynienia

Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze spraw o zadośćuczynienie zarówno na drodze sądowej jak i pozasądowej. Dzięki nabytym kompetencjom zespół naszej Kancelarii skutecznie i rzetelnie zajmuje się każdą ze zleconych spraw. Nasza Kancelaria posiada możliwość wykonywania opinii, które zlecane są specjalistom pełniącym funkcje biegłych sądowych.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń