Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

2021-07-06

Często spotykamy się z tym, że osoby rozważające ogłoszenie upadłości obawiają się negatywnego rozstrzygnięcia ich sprawy. Wątpliwości pojawiają się nawet wtedy, gdy dłużnik spełnia wszystkie przesłanki niezbędne do ogłoszenia upadłości. Obawy często wpływają na odwlekanie momentu złożenia wniosku, co niekoniecznie dobrze wpływa na sytuację finansową dłużnika. Niewiele osób wie, że warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej w ostatnich latach uległy zmianie na korzyść konsumentów. Jakie więc są warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Zmiana warunków ogłoszenia upadłości konsumenckiej

W ostatnich latach ustawodawca znowelizował Prawo upadłościowe, dzięki czemu ogłoszenie upadłości stało się o wiele prostsze dla dłużnika. Nowelizacja objęła m.in. uchylenie art. 491(4) Prawa upadłościowego, w którym wskazano tzw. negatywne przesłanki ogłoszenia upadłości. W praktyce oznaczało to, że jeśli zaszła któraś z wymienionych w danym przepisie sytuacji, to sąd oddalał wniosek dłużnika, co stanowiło niekorzystne rozstrzygnięcie dla konsumenta. Przesłanki te dotyczyły m.in. doprowadzenia do stanu niewypłacalności przez samego dłużnika oraz istotnego zwiększenia stopnia niewypłacalności. Obecnie sąd dalej zajmuje się badaniem przyczyn niewypłacalności, jednak dopiero po ogłoszeniu upadłości. Przyczyny te, w zależności od podejmowanych w przeszłości przez dłużnika działań, mogą wpłynąć na dalsze postępowanie upadłościowe, np. w postaci wydłużenia planu spłaty wierzycieli.

warunki-ogloszenia-upadlosci-konsumenckiej

Stan niewypłacalności a upadłość konsumencka

Stan niewypłacalności jest podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony by ogłosić upadłość. Sama niewypłacalność oznacza trwałą niezdolność do regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużnika. Ustawa Prawo upadłościowe wprowadziła także domniemanie niewypłacalności dłużnika w przypadku opóźnienia w wykonywaniu swoich zobowiązań pieniężnych w okresie przekraczającym trzy miesiące. W praktyce stan niewypłacalności jest więc związany z brakiem możliwości spłacania zobowiązań na rzecz wierzycieli, również tych pozabankowych czy prywatnych. Jeśli osoba posiadająca zadłużenie nie posiada wystarczających środków by pokryć wszelkie należności, to prawdopodobnie jest ona osobą niewypłacalną. W obecnym stanie prawnym to praktycznie jedyna przesłanka, która musi zostać spełniona, aby ogłosić upadłość konsumencką.

Upadłość nie tylko dla konsumentów

Upadłość konsumencka jest postępowaniem przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nowelizacje ustawy Prawo upadłościowe przyczyniły się jednak do tego, że także byli przedsiębiorcy mogą skorzystać z tego rodzaju postępowania. Warunkiem nieodzownym jest jednak wykreślenie przedsiębiorcy w odpowiedniego rejestru, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykreślenie jest jednoznaczne z zakończeniem prowadzenia jednoosobowej działalności, dzięki czemu także przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co istotne w trakcie postępowania nie ma znaczenia, czy powstałe zadłużenie jest w jakikolwiek sposób związane z prowadzoną działalnością. Były przedsiębiorca może więc zyskać umorzenie zadłużenia wobec m.in. byłych kontrahentów. Upadłość konsumencką mogą także ogłosić m.in. wspólnicy spółki cywilnej oraz wspólnicy spółek osobowych.

Warunki – mity w upadłości konsumenckiej

Często spotykamy się z twierdzeniem, zgodnie z którym aby ogłosić upadłość konsumencką trzeba posiadać majątek, który zostanie sprzedany w dalszych etapach postępowania. Jak pisaliśmy w jednej z naszych wcześniejszych publikacji („Upadłość konsumencka bez majątku”), aby ogłosić upadłość dłużnik nie musi posiadać majątku. Etap sprzedaży w takim wypadku jest pomijany i nie prowadzi to do umorzenia postępowania czy też oddalenia wniosku dłużnika. Kolejnym mitem jest twierdzenie, iż upadłość konsumencka może zostać ogłoszona jedynie wtedy, gdy dłużnik posiada więcej niż jednego wierzyciela. Taka regulacja znajduje zastosowanie jedynie w postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców. W przypadku upadłości konsumenckiej dłużnik może mieć tylko jednego wierzyciela.

warunki-ogloszenia-upadlosci-konsumenckiej

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej - konsultacja ze specjalistą rozwiewa wątpliwości

Jeśli mimo zapoznania się z warunkami ogłoszenia upadłości konsumenckiej masz jakieś wątpliwości, to warto skonsultować je z profesjonalistą. Doświadczenie oraz wiedza fachowców pozwolą Ci na skonfrontowanie pojawiających się problemów z aktualnym stanem prawnym. Otrzymując wsparcie merytoryczne będziesz mógł świadomie podjąć decyzję o ewentualnych dalszych krokach w celu skutecznego oddłużenia.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń