Upadłość sklepu spożywczego – czy właściciel sklepu może ogłosić upadłość konsumencką?

2023-01-31

Problemy finansowe dotykają coraz więcej przedsiębiorców w branży spożywczej. Zadłużenie może być wynikiem różnych czynników, m.in. sytuacji gospodarczej czy wzrastającej konkurencji. Niewypłacalność sklepu spożywczego nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Rozwiązaniem problemów finansowych może być upadłość właściciela sklepu. Jak dokładnie wygląda upadłość sklepu spożywczego?

Upadłość sklepu spożywczego – skuteczne rozwiązanie problemów finansowych

Niewypłacalność sklepu spożywczego może być wynikiem wielu różnych czynników. Niesprzyjająca sytuacja gospodarcza, rosnące koszty prowadzenia działalności i pędząca inflacja to tylko niektóre przyczyny nawarstwiania się zobowiązań. Rozwiązaniem problemów finansowych może być upadłość sklepu spożywczego. Postępowanie upadłościowe pozwala na uzyskanie oddłużenia, a już w trakcie postępowania chroni samego dłużnika. Ochrona przewidziana przepisami Prawa upadłościowego przewiduje m.in. umorzenie postępowań egzekucyjnych i wstrzymanie działań komornika. Nie nawarstwiają się także zobowiązania, gdyż wstrzymuje się naliczanie odsetek. Z praktyki wiemy, że już samo podjęcie działań pozwala dłużnikom na odzyskanie poczucia kontroli nad swoimi finansami. Po zakończeniu postępowania i umorzeniu zobowiązań dłużnik może ze spokojem rozpocząć nowy etap, bez długów i wierzycieli.

upadlosc-sklepu-spozywczego-czy-wlasciciel-sklepu-moze-oglosic-upadlosc-konsumnecka

Upadłość sklepu spożywczego a upadłość konsumencka właściciela sklepu

Dzięki nowelizacji przepisów Prawa upadłościowego w ostatnich latach także niektórzy przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość konsumencką. Pozwala to na uzyskanie całkowitego oddłużenia także przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. To szansa m.in. dla właścicieli sklepów spożywczych. Ogłaszając upadłość konsumencką właściciel sklepu może liczyć na oddłużenie również w zakresie długów pochodzących z prowadzonego biznesu. Co więcej postępowanie wiąże się z niewielkimi kosztami, gdyż opłata za wniosek o upadłość to jedynie 30 zł. Aby ogłosić upadłość sklepu spożywczego właściciel musi posiadać status osoby niewypłacalnej. W momencie gdy traci on możliwość spłacania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych zyskuje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W przypadku osób prowadzących działalność dodatkowo konieczne będzie wykreślenie działalności z rejestru.

Jak ogłosić upadłość sklepu spożywczego?

Postępowanie upadłościowe rozpoczyna się złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Taki wniosek należy wcześniej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim dłużnik powinien zgromadzić wszystkie informacje dotyczące jego zadłużenia. Dodatkowo należy określić jak wygląda sytuacja osobista dłużnika, która także odgrywa istotną rolę w całym postępowaniu. Kluczowym elementem wniosku o upadłość sklepu spożywczego jest jego uzasadnienie. Przywołane w nim okoliczności powinny zostać poparte odpowiednimi dowodami. Etap ten jest kluczowy, gdyż wszystko co zostanie wskazane we wniosku będzie towarzyszyć dłużnikowi także na dalszych etapach postępowania. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty od upadłości, którym pomoże w sporządzeniu wniosku i zebraniu niezbędnych dokumentów. Oceni także szczegółowo sytuację dłużnika pod kątem upadłości i zadba o to, by postępowanie przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

upadlosc-sklepu-spozywczego-czy-wlasciciel-sklepu-moze-oglosic-upadlosc-konsumnecka

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej właściciela sklepu spożywczego

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej właściciela sklepu spożywczego jest oddłużenie. Dzięki całej procedurze przedsiębiorca może liczyć na umorzenie zobowiązań, w tym również tych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że umorzeniu będą podlegały m.in. należności wobec kontrahentów (także np. franczyzodawcy), dostawców czy hurtowni. Upadłość obejmie również zobowiązania prywatne dłużnika, np. kredyty czy pożyczki. Takie rozwiązanie pozwala na kompleksowe oddłużenie upadłego i rozpoczęcie życia bez zadłużenia. Co więcej upadłość nie stanowi przeszkody w ponownym otwarciu działalności, upadły może więc prowadzić swoją firmę w przyszłości.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń