Upadłość konsumencka a spadek

2021-04-09

Zdarza się, że w trakcie postępowania upadłościowego albo tuż przed jego otwarciem dłużnik staje przed wyborem przyjęcia bądź odrzucenia spadku po zmarłej bliskiej osobie. Spadek – jako ogół praw i obowiązków spadkodawcy – może znacząco wpłynąć na sytuację majątkową upadłego, zarówno na korzyść (np. otrzymanie w spadku części nieruchomości) jak i na niekorzyść upadłego (np. długi spadkowe). Jak więc wygląda przyjęcie spadku w przypadku osoby ogłaszającej upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka a spadek

Upadłość konsumencka wywołuje skutki przede wszystkim w zakresie majątku upadłego. To właśnie ze sprzedaży majątku syndyk uzyskuje środki, które przeznaczane są na rzecz wierzycieli. Dlatego też otrzymany przez dłużnika spadek ma znaczenie w postępowaniu upadłościowym. To czy spadek zostanie włączony do masy upadłości zależy przede wszystkim od tego, czy spadkobierca zdecydował się na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Ważny jest także etap postępowania upadłościowego w momencie śmierci spadkodawcy – możliwości przyjęcia bądź odrzucenia spadku różnią się w zależności od tego, czy upadłość została już ogłoszona, czy dłużnik dopiero oczekuje na jej ogłoszenie.  

Upadłość konsumencka a spadek

Spadek po ogłoszeniu upadłości

Jeśli otwarcie spadku następuje po ogłoszeniu upadłości, to przyjęcie spadku następuje z mocy prawa. Oznacza to, że dłużnik oraz syndyk nie maja obowiązku składania oświadczenia o przyjęciu lub też odrzuceniu spadku. Spadek otrzymany przez upadłego staje się częścią masy upadłości już w momencie otwarcia spadku, czyli w dniu śmierci spadkodawcy. Zdarza się, że spadkobierców jest więcej – w takim wypadku do masy upadłości wchodzi ta część spadku, która przypada upadłemu. Istotne jest również to, że spadek ten jest przyjmowany z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu upadły odpowiada za długi spadkowe jedynie do wysokości aktywów spadku.

Nabycie spadku przed ogłoszeniem upadłości

Do nabycia spadku przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dochodzi w sytuacji, gdy dłużnik złoży oświadczenie o przyjęciu spadku, bądź też w określonym terminie – sześciu miesięcy – nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku. W tych dwóch przypadkach nabycie spadku jest skuteczne i wchodzi on do majątku upadłego. W ten sposób majątek nabyty ze spadku staje się później częścią masy upadłości, z której zostają zaspokojeni dłużnicy. Należy także pamiętać, że jeśli spadek stał się częścią majątku upadłego wskutek braku odrzucenia spadku, to podobnie jak w nabyciu spadku po ogłoszeniu upadłości jest on uznawany za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku przez upadłego

Przy otwarciu spadku przed ogłoszeniem upadłości dłużnik ma możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Rozwiązanie to może wydawać się dla dłużnika korzystne, np. jeśli w spadku otrzymałby nieruchomość. Odrzucenie dałoby mu możliwość zachowania nieruchomości przez kolejnych spadkodawców, członków jego rodziny. Należy jednak pamiętać, że syndyk może starać się o uznanie odrzucenia spadku za bezskuteczne względem masy upadłości, jeśli dłużnik działał z pokrzywdzeniem wierzycieli. Na podstawie art. 1024 Kodeksu cywilnego syndyk może dążyć do tego, by oświadczenie złożone przez dłużnika nie wpływało na postępowanie upadłościowe. Odrzucony spadek, w postaci np. wspomnianej nieruchomości, zostanie uznany jako część masy upadłości i posłuży do zaspokojenia wierzycieli.

Upadłość konsumencka a spadek

Wyłączenie spadku z masy upadłości

Zdarza się, że spadek nie przynosi korzyści majątkowych, a powoduje jeszcze większe zadłużenie upadłego. Czasem w skład spadku wchodzą także takie prawa i wierzytelności, których istnienie jest wątpliwe lub są one trudno zbywalne. W tych wyjątkowych wypadkach istnieje możliwość wyłączenia spadku z masy upadłości. Wyłączenie służby przede wszystkim prowadzeniu postępowania bez dalszych przeszkód w postaci dodatkowego długu bądź też majątku wątpliwego pochodzenia. Wyłączenia dokonuje sędzia-komisarz.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń