Upadłość konsumencka a rozwód

2022-03-22

Problemy finansowe często odbijają się na relacjach dłużników, zwłaszcza na relacjach małżeńskich. Nadmierne zadłużenie oraz brak możliwości spłaty zobowiązań niejednokrotnie jest przyczyną wielu kłótni pomiędzy małżonkami, które mogą prowadzić do rozpadu małżeństwa. Wówczas dla osoby rozważającej ogłoszenie upadłości znaczenie ma wpływ rozwodu na postępowanie. Jaki jest więc związek pomiędzy upadłością konsumenc a rozwodem?

Upadłość konsumencka a małżeństwo

W trakcie postępowania upadłościowego badana jest sytuacja osobista upadłego, zwłaszcza w zakresie majątku. Duże znaczenie ma wtedy ustój majątkowy pomiędzy małżonkami bądź byłymi małżonkami. Przed rozwodem najczęściej małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. Oznacza to, że co do zasady nabyty przez nich w trakcie małżeństwa majątek należy do nich obojga. Ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków będzie wówczas wpływało także na drugiego, ponieważ ich majątek wspólny będzie wchodził do masy upadłości. Wynika to z założenia, zgodnie z którym małżonkowie będący we wspólności odpowiadają także za długi drugiego z nich. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy małżonkowie zdecydowali się na zawarcie przed małżeństwem umowy majątkowej ustanawiającej pomiędzy nimi rozdzielność. Wtedy do masy upadłości wchodzić będzie jedynie majątek należący do upadłego. Jaki związek jest pomiędzy upadłością konsumencką a rozwodem?

Upadłość konsumencka a rozwód

Rozwód a rozdzielność majątkowa

Upadłość konsumencka oraz rozwód to dwa zupełnie różne postępowania, które jak mogłoby się wydawać nie będą miały na siebie większego wpływu. W praktyce jednak orzeczenie rozwodu nie chroni w pełni jednego małżonka przed długami drugiego. Jeśli w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie nie zdecydowali się na zawarcie tzw. intercyzy, to po orzeczeniu rozwodu i tak powstaje pomiędzy nimi rozdzielność majątkowa. Mimo to do masy upadłości może wchodzić także majątek wspólny małżonków nabyty jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. To czy rozdzielność powstała po rozwodzie będzie skuteczna zależy od tego ile czasu upłynęło od wydania orzeczenia do momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.  

Skuteczność rozdzielności majątkowej powstałej po rozwodzie

Aby rozdzielność majątkowa ustanowiona wskutek rozwodu była uznana za skuteczną, konieczny jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką po upływie roku od powstania rozdzielności. Jeśli wniosek o upadłość zostanie złożony wcześniej, wówczas także majątek wspólny małżonków będzie wchodził do masy upadłości. Od tej zasady istnieje jednak jeden ważny wyjątek. Gdy pozew o rozwód został złożony do sądu przynajmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, to rozdzielność będzie skuteczna nawet wtedy, gdy powstanie w krótszym niż rok okresie czasu. Wyjątek ten ma na celu ochronę przed przewlekłością postępowań sądowych. Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje także możliwość żądania przez byłego małżonka upadłego uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną wobec masy upadłości. Były małżonek może skorzystać z żądania wtedy, gdy nie wiedział on o niewypłacalności upadłego w chwili powstania rozdzielności, a rozdzielność nie doprowadziła do pokrzywdzenia wierzycieli.

Upadłość konsumencka a rozwód

Upadłość konsumencka a rozwód

Podsumowując ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez jednego z małżonków po rozwodzie może wywoływać także skutki wobec drugiego małżonka. Powstanie rozdzielności majątkowej nie powoduje, że syndyk nie będzie prowadził żadnych czynności wobec majątku wspólnego z okresu małżeństwa. Rozwód nie stanowi jednak żadnej przeszkody do tego, by upadłość konsumencką ogłosić. Przed złożeniem wniosku o upadłość warto jednak skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą, który pomoże przeanalizować obecną sytuację dłużnika oraz wskaże najkorzystniejsze rozwiązania. Warto także pamiętać, że upadłość konsumencka to skuteczny sposób na zadłużenie, gdyż dzięki niej można zyskać umorzenie zobowiązań.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń