Upadłość konsumencka a związek małżeński

2019-08-19

Coraz częściej otrzymujemy zapytania dotyczące tego jak ma się upadłość konsumencka wobec pozostawania w związku małżeńskim. Niniejszym wpisem pragniemy opisać i wyjaśnić najbardziej istotne kwestie, które zachodzą w sytuacji, gdy wniosek o upadłość konsumencką składa jeden bądź oboje z małżonków. 

Sporządzenie wniosku o upadłość konsumencką

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że w przypadku upadłości konsumenckiej obojga małżonków mają oni obowiązek sporządzić i złożyć dwa oddzielne wnioski. Przepisy prawa upadłościowego nie przewidują obecnie możliwości by małżonkowie mogli sporządzić i złożyć jeden wspólny wniosek. Mamy więc do czynienia z rozpoczęciem dwóch oddzielnych postępowań upadłościowych.

Upadłość konsumencka a związek małżeński

Upadłość konsumencka obojga małżonków - połączenie postępowań

Mając świadomość, iż sytuacja oddzielnego toczenia się postępowań każdego z małżonków jest bardzo często niekorzystna i niekomfortowa dla wnioskujących małżonków jak i dla samej ekonomiki procesowej, istnieje możliwość połączeniu obu postępowań upadłościowych w jedno postępowanie. W ten czas należy zakomunikować sądowi upadłościowemu wolę połączenia toczących się oddzielnie postępowań powołując się na przepis art. 215 ustawy Prawo upadłościowe, który w tym przypadku może zostać zastosowany na zasadzie analogii.

Art. 215. Prawo upadłościowe

Połączenie spraw upadłościowych wspólników spółki

  1. W razie ogłoszenia upadłości wszystkich wspólników spółki cywilnej sąd może połączyć do łącznego rozpoznania sprawy upadłościowe prowadzone wobec wspólników tej spółki. (...).

Upadłość konsumencka a małżeństwo - masa upadłościowa

Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego z małżonków z mocy prawa dochodzi do powstania masy upadłościowej. Należy przy tym zaznaczyć, że jednocześnie między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonkowie pozostawali w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej w ten czas cały wspólny majątek wchodzi do masy upadłościowej i jest on niepodzielny.

Może dojść do sytuacji w której tylko jeden z małżonków ogłosi upadłość konsumencką co spowoduje również istotne skutki dla drugiego małżonka, tj. wejście całego majątku wspólnego do masy upadłościowej, która następnie zostanie zlikwidowana przez syndyka.

Upadłość konsumencka jednego z małżonków - czy zapłacisz za upadłość małżonka?

Małżonkowi upadłego, który został nijako poszkodowany wskutek wejścia całego wspólnego majątku do masy upadłościowej służy możliwość zgłoszenia roszczenia sędziemu-komisarzowi dzięki czemu małżonek, który nie ogłosił upadłości konsumenckiej może stać się wierzycielem małżonka ogłaszającego upadłość konsumencką. Takie sytuacje są jednak rzadkością i jako Kancelaria radzimy by postępowanie upadłościowe było inicjowane przez każdego z małżonków tak by ciążące zadłużenia zostało umorzone zarówno wobec jednego jak i drugiego małżonka. Wynika to również z faktu, że bardzo często niewypłacalni małżonkowie posiadają także zadłużenia solidarne, gdyż jedno z nich było np. poręczycielem. 

Upadłość konsumencka a związek małżeński

Upadłość konsumencka a związek małżeński

Zauważalnym jest, iż sytuacja w której wniosek o upadłość konsumencką jest składany przy istnieniu związku małżeńskiego jest nieco bardziej złożona. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że jako Kancelaria posiadamy wiedzę i odpowiednie doświadczenie by nawet najbardziej złożone sprawy mogły zakończyć się ogłoszeniem upadłości konsumenckiej i tym samym umorzeniem ciążącego zadłużenia. Należy także pamiętać, że upadłość zarówno jednego jak i obojga małżonków bardzo oddziałuje na całe życie rodzinne, dlatego przed złożeniem wniosku warto skonsultować swoją sprawę ze specjalistą. 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń