Potrącenie pieszego - kiedy mogę uzyskać odszkodowanie?

2020-05-04

Zarówno zimą, kiedy jezdnia jest oblodzona, jak również latem kiedy słońce oślepia kierowców, często dochodzi do wypadków na drogach z udziałem pieszego. Nawet jeśli do wypadku doszło częściowo z uwagi na nieostrożność przechodzącego przez jezdnię, poszkodowany pieszy wciąż ma szansę na otrzymanie pieniędzy. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób otrzymać odszkodowanie za potrącenie przez samochód, tramwaj lub też za innego rodzaju wypadek na drodze.

Potrącenie przez samochód odszkodowanie

Potrącenie przez samochód ocenia się przez pryzmat zasady ryzyka. Oznacza to, że nie bada się czy kierowca ponosi winę, istotny jest sam fakt wystąpienia zdarzenia. W momencie gdy dojdzie do potrącenia, pieszy ma prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie od ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku ma wykupione ubezpieczenie OC. Bezpośrednio po wypadku, jeśli nasz stan na to pozwala, powinniśmy zapytać o to kierowcę. Warto zadbać, aby na miejsce zdarzenia niezwłocznie przyjechała karetka oraz policja. Źródłem informacji o kierowcy oraz jego ubezpieczycielu będzie również notatka policyjna sporządzona na miejscu zdarzenia.

Potrącenie pieszego - kiedy mogę uzyskać odszkodowanie?

Odszkodowanie za potrącenie na pasach lub drodze osiedlowej - czy dostanę odszkodowanie za wypadek, jeśli przechodziłem w niedozwolonym miejscu?

Na oznakowanym przejściu dla pieszych, kierowcy powinni ustąpić pieszym. Natomiast zgodnie z przepisami przechodzenie przez jezdnię poza oznakowanym przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego przejścia jest większa niż 100 metrów. Różnica polega na tym, iż na oznakowanym przejściu pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo, natomiast jeśli przechodzimy w miejscu, w którym nie ma namalowanej „zebry” musimy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dojdzie do potrącenia, w obu przypadkach mamy szanse na odszkodowanie. Kwota jednak może być zmniejszona jeśli przeciwnik wykaże, że przechodziliśmy poza pasami i nie rozejrzeliśmy się odpowiednio.

Potrącenie pieszego odszkodowanie

Mniejsze szanse na odszkodowanie występują, jeśli zostanie wykazane tzw. wtargnięcie na jezdnię. Oznacza to, że np. pieszy bez sprawdzania, czy nie nadjeżdża pojazd, wbiegł na jezdnię. Gdyby w takiej sytuacji zarejestrowały nas kamery monitoringu lub przeciwnik powołałby świadków na taką okoliczność, poszkodowany może w pewnym stopniu przegrać sprawę. Podobnie jak w przypadku przekraczania barierek oddzielających jezdnię od chodnika i przebiegania przez ulicę w takim miejscu. Niedozwolone przez przepisy prawa jest przebieganie przez autostradę i sprawę o odszkodowanie za wypadek w takim miejscu można wygrać jedynie w szczególnych okolicznościach.

W strefie zamieszkania, ograniczonej prostokątnym niebieskim znakiem, piesi mają pierwszeństwo. Przechodnie mogą poruszać się zarówno po jezdni, jak i po chodniku. Dzieci mogą poruszać się bez opiekunów. Dozwolona dla kierowcy prędkość w takiej strefie to 20 km/h. Łagodniejsze dla pieszych przepisy nie zwalniają jednak z obowiązku zachowania ostrożności – w 2016 r. wypowiadał się na ten temat Sąd Najwyższy,(Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 20 grudnia 2016 r. II KK 367/16), który uniewinnił kierowcę za wypadek z udziałem pieszej w strefie zamieszkania z uwagi na brak zachowania przez nią ostrożności. Choć uniewinnienie kierowcy nie wyklucza możliwości domagania się odszkodowania za wypadek, wypłacona kwota na pewno będzie niższa niż w sytuacji, gdyby sprawca odpowiadał karnie.

Potrącenie na drodze wewnętrznej

Bardzo często dochodzi do potrącenia pieszego na drodze wewnętrznej – czyli drodze dojazdowej do posesji, marketu, stacji paliw. Zazwyczaj pierwszeństwo ma wówczas pieszy, zatem to kierowca ponosi pełną odpowiedzialność za wypadek. Zdarza się jednak, że droga wewnętrzna na osiedlu jest oznaczona jako „strefa ruchu” i obowiązują tam przepisy ruchu drogowego, a pieszy powinien ustąpić pojazdom.

Skutki potrącenia przez tramwaj lub pociąg

Niestety coraz częściej dochodzi do wypadków na torach tramwajowych. Za potrącenie pieszego na torach odpowiedzialny jest przewoźnik, który zazwyczaj posiada stosowne ubezpieczenie. Nie mniej jednak należy przygotować się na to, iż sąd w przypadku potrącenia przechodnia na torach będzie badał prawidłowość zachowania pieszego – czy było zielone światło, czy pieszy rozejrzał się i zachował ostrożność.

Znane są sytuacje, kiedy pasażer został poszkodowany przy wsiadaniu / wysiadaniu z tramwaju. Jeśli doznał obrażeń, przysługuje mu odszkodowanie. Pasażer może przykładowo uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za złamanie nogi przy wsiadaniu do tramwaju, jeżeli motorniczy nie użył dzwonka informującego o zamykaniu drzwi lub zamknął je za wcześnie.
Z roszczeniem o wypłatę środków wystąpić należy najpierw do przewoźnika, a po uzyskaniu informacji o stosunku ubezpieczenia, do ubezpieczyciela.

Na pewno szczegółowo badana będzie sprawa, w której osoba została potrącona przez pociąg na torach kolejowych. Musimy pamiętać, że w większości przypadków przechodzenie przez tory nie jest dozwolone i ze względu na stuprocentowe przyczynienie się, przewoźnik kolejowy nie poniesie odpowiedzialności za wypadek. Za każdym razem trzeba jednak przeanalizować sprawę, gdyż istotne znaczenie ma również to, z jaką prędkością poruszał się motorniczy, czy miał zielone światło, czy mógł zauważyć przechodzącą przez tory osobę.

Do wypadków pieszych dochodzi nie tylko z udziałem samochodów, czasem zdarza się incydent związany np. z nierównością na drodze lub chodniku.

Potrącenie pieszego - kiedy mogę otrzymać odszkodowanie?

Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej

Jeśli do wypadku doszło na terenie zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową, to ten podmiot może odpowiadać za szkodę. Spółdzielnia będzie odpowiadać za nierówności na chodniku, niewłaściwe oznakowanie na terenie osiedla, stan drogi, jeśli wykażemy zaniedbania w tym zakresie. Spółdzielnia mieszkaniowa może być współodpowiedzialna za wypadek z udziałem pieszego. Wypłaty odszkodowania i  zadośćuczynienia będziemy mogli domagać się również od wspólnoty mieszkaniowej, jeśli z przyczyny tego podmiotu doszło do zaniedbań w wyniku których doznaliśmy obrażeń – za złamanie ręki lub skręcenie kostki. Należy ustalić, kto powinien zapłacić odszkodowanie za obrażenia ciała na chodniku, a następnie wykazać, że do wypadku doszło z winy tej jednostki, jeśli np. chodnik nie był odpowiednio zadbany.

Ubezpieczyciel, a także sąd – jeśli doszłoby to procesu, będzie badał ewentualnie przyczynienie się – np. brak należytej ostrożności, uprzedniego rozejrzenia się, brak odblasków, słuchanie muzyki przez słuchawki, przechodzenie w niedozwolonym miejscu. Pomimo tego, że okoliczności te mogą odrobinę niekorzystnie wpłynąć na wysokość otrzymanego odszkodowania, to warto próbować walczyć o należną nam kwotę.

Czego mogę żądać od sprawcy wypadku lub ubezpieczyciela?

Jeśli dojdzie do obrażeń ciała, takich na przykład jak: stłuczenia, złamania, wstrząs mózgu możemy domagać się: zwrotu kosztów leczenia, zwrotu kosztów rehabilitacji, zwrotu kosztów dojazdów do placówek medycznych, zwrotu kosztów opieki (jeśli poszkodowany nie był w stanie samodzielnie wykonywać różnych czynności). Dodatkowo, poszkodowanemu należy się zadośćuczynienie za doznany ból i cierpienie. Pieszy potrącony przez samochód (i nie tylko) może otrzymać zwrot utraconych zarobków, ewentualnie rentę, jeśli utracił zdolność do pracy.

Jaka kwota odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Każda sprawa jest inna i wymaga analizy tego, jaką kwotę możemy otrzymać i od kogo będziemy się jej domagać. Warto skorzystać z pomocy kancelarii, aby zbadać, jakie są szanse na wygranie sprawy w przypadku potrącenia pieszego.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń