Niewypłacalność w branży piekarniczej - upadłość piekarni

2022-12-19 15:29:37

Wzrost kosztów produkcji pieczywa sprawia, że nawet piekarnie od lat obecne na rynku popadają w problemy finansowe. Inflacja i rosnące ceny energii oraz gazu dotykają w szczególności lokalne, małe piekarnie. W obliczu braku dochodów i nawarstwiającego się zadłużenia przedsiębiorcy z branży piekarniczej powinni rozważyć ogłoszenie upadłości piekarni. Co zyska właściciel piekarni ogłaszając upadłość konsumencką?

Niewypłacalność piekarni – jak poradzić sobie z problemami finansowymi?

Przedsiębiorcy wielu branż zmagają się z ogromnymi problemami finansowymi. Rosnące ceny energii i gazu dotykają m.in. właścicieli piekarni, w szczególności małych, lokalnych przedsiębiorców. W konsekwencji coraz więcej słyszymy o rachunkach grozy, wskazujących nawet dwukrotny wzrost kosztów związanych z produkcją pieczywa. Utrzymanie specjalistycznego sprzętu przy obecnych cenach nie jest łatwe, dlatego wiele piekarni popada w niewypłacalność. Sposobem na rosnące zadłużenie jest ogłoszenie upadłości piekarni. Dzięki temu właściciel zyskuje szansę na umorzenie zobowiązań oraz stabilizację swojej sytuacji finansowej.

Niewypłacalność w branży piekarniczej - upadłość właściciela piekarni

Jak ogłosić upadłość właściciela piekarni?

Ogłoszenie upadłości właściciela piekarni należy rozpocząć od wykreślenia działalności z CEIDG. Dzięki temu właściciel może skorzystać z uproszczonej procedury upadłościowej, przewidzianej dla konsumentów. Nowelizacja Prawa upadłościowego sprawiła, że również niektórzy przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość konsumencką. Pozwala ona na uzyskanie umorzenia zobowiązań, także tych pochodzących z prowadzonej działalności. Procedura rozpoczyna się wnioskiem złożonym przez dłużnika do właściwego sądu. We wniosku dłużnik powinien zawrzeć informacje dotyczące jego sytuacji finansowej, ale także osobistej. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, potwierdzające okoliczności w nim wskazywane. Przed złożeniem wniosku warto także skonsultować swoją sprawę z prawnikiem, aby uzyskach fachową ocenę sytuacji firmy w kontekście upadłości.

Upadłość piekarni z powodu wzrostu cen energii oraz inflacji

Nie bez znaczenia w postępowaniu upadłościowym pozostają przyczyny powstania zadłużenia. Obecnie przedsiębiorcy w branży piekarniczej borykają się z problemami finansowymi spowodowanymi m.in. wzrostem cen energii oraz inflacją. Rosnące koszty utrzymania firmy oraz ceny produktów sprawiają, że ceny pieczywa również znacznie wzrosły. Wiele piekarni traci stałych klientów, którzy coraz częściej wybierają duże sklepy oferujące konkurencyjne ceny. Okoliczności te sprawiają, że właściciele piekarni bez swojej winy popadają w zadłużenie, a ich trudna sytuacja jest spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi. Ogłoszenie upadłości piekarni z powodu wzrostu cen energii oraz inflacji sprawi, że przedsiebiorca będzie mógł liczyć na pozytywne zakończenie jego sprawy. Niesprzyjająca sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie jest okolicznością, za którą trudno jest winić właściciela firmy.

niewyplacalnosc-w-branzy-piekarniczej-upadlosc-piekarni

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej właściciela piekarni

Uproszczona procedura pozwalająca na ogłoszenie upadłości konsumenckiej niektórym przedsiębiorcom sprawiła, że zadłużenie wynikające z prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej może zostać umorzone. Dzięki temu jednoosobowy przedsiębiorca prowadzący firmę w branży piekarniczej, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, może uzyskać umorzenie należności wobec Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umorzeniu będą podlegać także należności wobec banków czy kontrahentów, a także te wynikające z chwilówek czy zobowiązań prywatnych. Co więcej już w trakcie postępowania dłużnik będzie mógl liczyć na ochronę przed wierzycielami, w tym m.in. w zakresie wstrzymania prowadzonych egzekucji komorniczych czy wstrzymania naliczania odsetek. W przyszłości dłużnik może także ponownie otworzyć działalność gospodarczą i prowadzić własną firmę. 

 

Kategorie

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń