Kim jest nadzorca układu?

2021-04-22

Postępowanie o zatwierdzenie układu jako najbardziej odformalizowana procedura restrukturyzacyjna może być najlepszym rozwiązaniem dla podupadającego przedsiębiorstwa. Mimo, iż jest to postępowanie pozasądowe, to musi ono być prowadzone z udziałem nadzorcy układu, który pełni rolę niezależnego doradcy. Kim jest nadzorca układu, jaka jest procedura jego wyboru i czym dokładniej się zajmuje?

Kim jest nadzorca układu?

Nadzorca układu jest profesjonalnym podmiotem, którego podstawowym zadaniem jest skuteczne wspomaganie dłużnika w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Przede wszystkim powinna go cechować bezstronność, tak by działać zarówno na korzyść dłużnika jak i bez pokrzywdzenia wierzycieli. Nadzorcą układu może zostać osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego lub spółka handlowa, której wspólnicy lub członkowie zarządu taką licencję posiadają. Aby uzyskać licencję doradcy potencjalni kandydaci muszą spełnić sporo wymagań, m.in. muszą posiadać nieposzlakowaną opinię, odpowiednie wykształcenie oraz przede wszystkim powinni uzyskać pozytywny wynik egzaminu. Dzięki temu mamy pewność, że osoba posługująca się licencją posiada do tego odpowiednie kwalifikacje i fachowo podejdzie do swoich zadań.

Kim jest nadzorca układu?

Sposób wyboru nadzorcy układu

W postępowaniu o zatwierdzenie układu to sam dłużnik wybiera doradcę, dlatego też dostępność informacji o licencjach doradców jest bardzo istotna. Gdy poszukujemy potencjalnego doradcy warto skorzystać z prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości listy osób ze wspomnianą licencją. Sam wybór odbywa się poprzez podpisanie stosownej umowy, w której doradca zobowiązany jest do świadczenia usług w postępowaniu. Ten tryb restrukturyzacji cechuje się więc nie tylko tym, że jest prowadzony pozasądowo, ale dostarcza dłużnikowi możliwość wyboru podmiotu, który będzie sprawował nadzór nad majątkiem przedsiębiorstwa. Umowa powinna zawierać m.in. zadania nadzorcy, okres pełnienia jego funkcji, termin oraz sposób wypełniania obowiązków.

Zadania nadzorcy wykonania układu

Poza kontrolowaniem czynności wykonywanych przez dłużnika w zakresie jego majątku doradca pełni rolę doradcy dłużnika. Doradca w zakresie swoich zadań powinien – razem z dłużnikiem – wypracować optymalne rozwiązania, by restrukturyzacja była skuteczna. Aby tego dokonać niezbędne będzie sporządzenie planu restrukturyzacyjnego, w którym ujęte zostaną planowane działania. Plan pozwoli odpowiednio realizować wszystkie założenia, które nasunęły się po analizie sytuacji przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności wraz z dłużnikiem nadzorca przygotowuje propozycje układowe, które powinny być dostosowane do możliwości finansowych dłużnika. Jednocześnie propozycje te powinny pozwolić odzyskać stabilną pozycję przedsiębiorstwa. Nadzorca zajmuje się także sporządzeniem spisy wierzytelności oraz wierzytelności spornych, na podstawie dokumentów dostarczonych przez dłużnika. Spis jest niezbędny do prowadzenia dalszych czynności, w tym głosowania nad propozycjami układowymi. Podczas głosowania nadzorca współpracuje z dłużnikiem, tak by wszystkie głosy zostały zebrane sprawnie i zgodnie z prawem. Później nadzorca podsumowuje proces w sprawozdaniu o możliwości wykonania układu, które dołącza się do wniosku o stwierdzenie zawarcia układu przez sąd.

Kim jest nadzorca układu?

Odpowiedzialność nadzorcy układu

W związku z licznymi istotnymi obowiązkami nadzorcy sądowego w procesie restrukturyzacji ustawodawca przewidział odpowiedzialność nadzorcy za wyrządzone szkody. Źródłem szkody jest nienależyte wykonywanie wspomnianych obowiązków, wskutek czego dłużnik ponosi szkodę. Przykładem nienależytych działań może być zgoda na podjęcie przez dłużnika niekorzystnych dla masy układowej decyzji. W przypadku szkody dłużnik a także wierzyciele mogą żądać naprawienia przez nadzorcę szkody. W związku z tym przed nadzorcą stawiany jest obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, co powinno zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Źródła:

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń