Propozycje układowe w restrukturyzacji

2021-04-15

Istotą restrukturyzacji jest stabilizacja sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co następuje w drodze zawieranego z wierzycielami układu. Kluczową rolę odgrywają więc propozycje układowe, które są wysuwane przez dłużnika. Dobór rozwiązań powinien zawsze opierać się na analizie sytuacji przedsiębiorstwa. Jeśli znamy już możliwości finansowe przedsiębiorcy pozostaje pytanie – jakie składać propozycje układowe w restrukturyzacji?

Czym są propozycje układowe w restrukturyzacji?

W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego – bez względu na to w którym z czterech trybów jest prowadzone – dłużnik przedstawia wierzycielom swoje propozycje na wyjście z trudnej sytuacji gospodarczej. Są to tzw. propozycje układowe, które obejmują sposoby zaspokojenia wierzycieli i spłaty zobowiązań, tak by przyniosły one polepszenie sytuacji finansowej dłużnika, ale nie doprowadziły do pokrzywdzenia wierzycieli. Nie mogą także pogłębiać niewypłacalności dłużnika. Propozycje układowe powinny być postulowane w jasny sposób, nie mogą budzić żadnych wątpliwości. Co do zasady propozycje mogą być dowolne, jeśli tylko są zgodne z obowiązującym prawem. Ustawodawca zawarł jednak katalog propozycji w Prawie restrukturyzacyjnym, by wskazać przykładowe sposoby na restrukturyzację zobowiązań.

Propozycje układowe w restrukturyzacji

Odroczenie terminu wykonania oraz rozłożenie spłaty na raty

Odroczenie terminu wykonania zobowiązania jest jednym z podstawowych sposobów na restrukturyzację. W praktyce sprowadza się ono do ustalenia nowego terminu wykonania zobowiązania. Dzięki temu dłużnik zyskuje realny czas na uzyskanie środków na spłatę zobowiązań, np. poprzez dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa i uzyskiwane dochody. Dłużnik może także wyjść z propozycją rozłożenia spłaty na raty. Sama ustawa nie wskazuje maksymalnej liczby rat, na które może zostać rozłożone zadłużenie, to więc od porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem zależy, na jaki okres ustalą oni spłatę.

Zmniejszenie wysokości zobowiązania

Dłużnik może wyjść do wierzycieli z propozycją zmniejszenia wysokości zobowiązań, dzięki czemu suma pozostała do spłaty zostanie obniżona. Dłużnik może zaproponować spłatę części zobowiązania np. poprzez wskazanie procentowo kwoty, która zostanie spłacona. Obniżenie wysokości zobowiązań jest de facto związane z umorzeniem pozostałej części.

Konwersja wierzytelności na udziały lub akcje

Konwersja wierzytelności na udział lub akcje dłużnika jest możliwa wtedy, gdy dłużnik prowadzi działalność w formie spółki kapitałowej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej bądź spółki kapitałowo-akcyjnej. Wierzyciel otrzymuje akcje lub udziały spółki, co jednocześnie zaspokaja zobowiązania względem niego. Należy jednak pamiętać, że konwersja wiąże się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki, co powinno zostać zgłoszone do KRS. Propozycja konwersji powinna zawierać m. in. sumę, o którą kapitał zostaje podwyższony, wartość nominalną oraz liczbę udziałów lub akcji, a także określenie prawa pierwszeństwa czy cenie emisyjnej nowych akcji.

Spłata zobowiązań z zysku przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca w ramach propozycji układowych w restrukturyzacji może zaproponować spłatę zobowiązań z zysków jego przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorca nie jest zobowiązany do realizowania sztywnego planu spłaty, który jest wyznaczany przez wcześniejsze propozycje (odroczenie terminu płatności, spłata w ratach). Daje ona możliwość spłaty zobowiązań w dzięki faktycznym wynikom finansowym przedsiębiorstwa z jednoczesną możliwością inwestowania w jego rozwój. To rozwiązanie może więc okazać się o wiele korzystniejsze również dla samych wierzycieli – jeśli przedsiębiorstwo może się rozwijać, będzie także przynosić większe zyski, a co za tym idzie wierzyciele zostaną zaspokojeni w większej części.

Propozycje układowe w restrukturyzacji

Układ likwidacyjny

Jednym z rozwiązań jest przedstawienie wierzycielom propozycji układu likwidacyjnego, który wiąże się z zaspokojeniem wierzycieli poprzez likwidację majątku dłużnika na wskazanych przez niego zasadach. Rozwiązanie to, mimo podobieństwa do postępowania likwidacyjnego, nie musi wiązać się z koniecznością likwidacji całego majątku, a jedynie jego części. Istnieje także możliwość – obok układu likwidacyjnego – innych rodzajów restrukturyzacji, co pozwoli dłużnikowi na kontynuację prowadzenia przedsiębiorstwa. Propozycja powinna zawierać m.in. sposoby likwidacji składników masy, wskazanie osoby dokonującej likwidacji czy zasady podziału środków uzyskanych dzięki likwidacji mienia przedsiębiorcy.

Jakie składać propozycje układowe w restrukturyzacji firmy?

Propozycje układowe składane przez dłużnika powinny być zawsze dostosowane do sytuacji dłużnika. Ważną rolę odgrywają także relacje dłużnika z wierzycielami. Należy pamiętać, że całe postępowanie restrukturyzacyjne powinno prowadzić do poprawienia sytuacji majątkowej przedsiębiorcy. Muszą być więc przemyślane i realne do spełnienia zarówno przez dłużników jak i wierzycieli. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dzięki indywidualnej analizie sytuacji przedsiębiorstwa wskażą najkorzystniejsze rozwiązania.

Źródła:

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń