Długi przez wyłudzenie – czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

2022-09-16 13:12:59

Próby wyłudzenia nie tylko pieniędzy ale i danych osobowych są tak różnorodne, że często nawet osoby bardzo ostrożne stają się ofiarami oszustów. Pojawiają się nowe metody, wykorzystujące obecną technologię oraz nieuwagę poszkodowanych. Często skutkiem doznanego oszustwa jest powstanie zadłużenia, np. w postaci kredytu pobranego na dane poszkodowanego bez jego wiedzy. Czy jeśli stałem się ofiarą oszustwa i wpadłem w długi przez wyłudzenie to mogę ogłosić upadłość konsumencką?  

Wyłudzenie pieniędzy przez Internet – chciałem pomóc więc wziąłem kredyt

Nawiązywanie znajomości i relacji przez Internet może być świetnym doświadczeniem. Niestety nieraz słyszymy, że nawiązane znajomości kończyły się nagle i często po tym, jak osoba poszkodowana okazała wsparcie finansowe poznanemu w Internecie znajomemu. Metody oszustów są różne – często podają się za dalekiego członka rodziny lub osobę potrzebującą, która zbiera m.in. na drogie leczenie. Niejednokrotnie słyszymy o przekazaniu pieniędzy na pokrycie kosztów paczki z Ameryki czy na leczenie chorej żony. Zanim oszuści poproszą o pomoc finansową potrafią nawiązywać relację nawet przez kilka miesięcy, starając się wzbudzić zaufanie i często także współczucie. Stosują przy tym różne techniki, w tym manipulacyjne, z czego osoby poszkodowane nie zdają sobie sprawy. Pomoc potrzebującym okazuje się dla poszkodowanych priorytetem, a że nieraz same nie posiadają środków, to pobierają kredyt by udzielić pomocy oszustom. Czy w przypadku braku możliwości spłaty takiego kredytu poszkodowany może ogłosić upadłość konsumencką?

dlugi-przez-wyludzenie-czy-moge-oglosic-upadlosc-konsumencka

Padłem ofiarą oszustwa – czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Pobranie kredytu lub pożyczki w celu udzielenia pomocy może skutkować powstaniem takiego zadłużenia, którego kredytobiorca nie jest w stanie samodzielnie uregulować. Dodatkowo to nie osoba pobierająca korzysta ze środków z kredytu, gdyż przekazała je – jak się okazało – oszustom. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zgłosić sprawę organom ścigania, co może pomóc w odzyskaniu chociażby części przekazanych środków. Często jednak sprawy tego typu pozostają nierozwiązane, a osoby pobierające zobowiązanie pozostają z długami. Brak możliwości spłaty posiadanego zadłużenia jest przesłanką do tego by ogłosić upadłość konsumencką. Jeśli więc padłeś ofiarą oszustwa i zostałeś z zadłużeniem, możesz starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Długi przez wyłudzenie – jak ogłosić upadłość?

Osoba zadłużona wskutek wyłudzenia może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeśli stanie się osobą niewypłacalną, czyli nie jest w stanie uregulować powstałego zadłużenia.  Wówczas należy przygotować i złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej do właściwego sądu rejonowego. Do wniosku dłużnik powinien dołączyć niezbędne dokumenty, w tym dokumenty dotyczące zadłużenia oraz osobistej sytuacji dłużnika. W przypadku osób zadłużonych wskutek wyłudzenia istotną rolę będzie odgrywać dokumentacja od organów ścigania – Policji lub prokuratury. Warto także skonsultować swoją sprawę z prawnikiem, który doradzi najlepsze możliwe rozwiązanie.

Długi przez wyłudzenie - czy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Co daje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka daje przede wszystkim możliwość uzyskania oddłużenia, a już w jej trakcie dłużnik zyskuje ochronę przewidzianą Prawem upadłościowym. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej swoje działania musi zakończyć komornik, a postępowania egzekucyjne nie będą już prowadzone. Dodatkowo wstrzymane zostaje naliczanie odsetek, dzięki czemu zadłużenie nie wzrasta o kolejne koszty pozakapitałowe. Jeśli sąd zadecyduje o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, to plan ten zostanie dostosowany do możliwości finansowych dłużnika. Przede wszystkim jednak upadłość konsumencka może być jedynym rozwiązaniem problemu z zadłużeniem, również dla osób, które posiadają długi przez wyłudzenie.

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń