Upadłość konsumencka kierowcy zawodowego

2022-12-23

Zmiany w obliczaniu wynagrodzeń kierowców w wielu wypadkach przyczyniły się do nawarstwienia się problemów finansowych. Doprowadziły one m.in. do zmian w zakresie zajęć komorniczych. Dodatkowo branża transportowa mocno ucierpiała w ostatnich latach ze względu na niezależne od branży okoliczności. Rozwiązaniem problemów finansowych kierowców zawodowych jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Czy kierowca może ogłosić upadłość konsumencką?

Przede wszystkim należy wskazać, że kierowca zawodowy może ogłosić upadłość konsumencką. Dotyczy to zarówno kierowców tirów, jak i kierowców samochodów osobowych, w tym m.in. taksówkarzy. Aby ogłosić upadłość konsumencką należy spełnić przewidziane ustawą Prawo upadłościowe przesłanki. Obecnie podstawą umożliwiającą ogłoszenie upadłości jest niewypłacalność. Jeśli problemy finansowe kierowcy sprawiają, że mimo dochodu nie jest on w stanie spłacić swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, to może on złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Takie postępowanie pozwala kierowcy m.in. na uzyskanie oddłużenia. Na co może liczyć kierowca ogłaszający upadłość konsumencką?

upadlosc-konsumencka-kierowcy-zawodowego

Co daje upadłość konsumencka kierowcy zawodowego?

Upadłość konsumencka to przede wszystkim szansa na umorzenie zobowiązań oraz stabilizację sytuacji finansowej. Dzięki postępowaniu dłużnik zyskuje realną możliwość nowego startu bez długów, a ochronę przed wierzycielami czy komornikiem zyskuje już na początku postępowania. Tuż po ogłoszeniu upadłości postępowania komornicze prowadzone przeciwko dłużnikowi zostają umorzone, a komornik nie będzie zajmował wynagrodzenia. Dodatkowo zadłużenie nie nawarstwia się, gdyż wstrzymane zostaje naliczanie odsetek. Ogłoszenie upadłości w żaden sposób nie oddziałuje na zdolność upadłego do pracy, a w przyszłości może nawet otworzyć i prowadzić własną firmę.

Jak wygląda upadłość konsumencka kierowcy?

Aby ogłosić upadłość konsumencką kierowca powinien w pierwszej kolejności przeanalizować swoją sytuację finansową i osobistą. Warto wówczas skonsultować się z prawnikiem, który pomoże dłużnikowi m.in. w zgromadzeniu niezbędnych informacji oraz dokumentów. Działania te pozwolą na sprawne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, który następnie jest składany do właściwego sądu rejonowego. Po rozpatrzeniu wniosku i ogłoszeniu upadłości swoje działania rozpoczyna syndyk. To właśnie w tym momencie dłużnik zyskuje status upadłego, a także jest chroniony przepisami ustawy Prawo upadłościowe.

upadlosc-konsumencka-kierowcy-zawodowego

Upadłość konsumencka kierowcy zawodowego

Po ogłoszeniu upadłości kierowcy zawodowego sąd będzie badał m.in. przyczyny popadnięcia w niewypłacalność. Warto więc pamiętać, że w przypadku branży transportowej na niewypłacalność kierowców w ostatnich latach wpłynęło wiele czynników niezależnych od nich samych. Zmiany przepisów, ograniczenia oraz trudności związane z pandemią, czy rosnące ceny paliw są tylko niektórymi przyczynami problemów finansowych. Ponadto przyczyny mogą wiązać się także z sytuacją osobistą kierowcy, w tym m.in. jego choroby czy choroby bliskiego członka rodziny. W takich wypadkach ocena przyczyn zadłużenia będzie dokonywana indywidualnie, jednak w przypadku niewypłacalności z przyczyn niezależnych dłużnik może liczyć na pozytywne zakończenie postępowania.

Upadłość firmy transportowej

Trudna sytuacja w branży transportowej sprawia, że nie tylko kierowcy mają problemy finansowe. Trudne warunki na rynku sprawiają, że kryzys wpływa na wypłacalność całej firmy. Wówczas ogłoszenie upadłości może być rozwiązaniem odpowiednim także dla firmy transportowej. Co więcej, właściciel firmy transportowej może także skorzystać z uproszczonej procedury upadłościowej. Jest to możliwe dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego, zgodnie z którą także niektórzy przedsiębiorcy posiadają zdolność  do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ponadto oddłużenie będzie obejmować także zobowiązania pochodzące z prowadzonej działalności, w tym między innymi należności wobec kontrahentów, Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku trudności z regulowaniem zobowiązań warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże w ocenie sytuacji i wskaże najkorzystniejsze dla dłużnika rozwiązanie.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń