Upadłość kawiarni – jak ją ogłosić i co zyska właściciel?

2023-02-12 20:54:47

Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja prowadzeniu biznesu w branży gastronomicznej. Wiele kawiarni boryka się ze znacznymi trudnościami finansowymi. Sposobem na oddłużenie jest ogłoszenie upadłości kawiarni. To dla właściciela szansa na skuteczne umorzenie zobowiązań oraz nowy początek. Czym dokładniej jest upadłość i co daje ogłoszenie upadłości kawiarni?

Niewypłacalność kawiarni – upadłość sposobem na problemy finansowe

Branża gastronomiczna zmaga się ze sporymi problemami finansowymi. Z powodu obecnej sytuacji gospodarczej, sporej konkurencji oraz pędzącej inflacji sporo lokali znalazło się w trudnym położeniu. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do niewypłacalności kawiarni. Wobec tego właściciel szukający sposobu na wyjście z długów powinien rozważyć ogłoszenie upadłości kawiarni. Postępowanie upadłościowe kończy się postanowieniem sądu, a jego uprawomocnienie daje dłużnikowi realną możliwość rozpoczęcia życia bez zadłużenia. Już w trakcie postępowania właściciel zyska szereg środków ochronnych, a po zakończeniu procedury będzie ponownie mógł prowadzić własny biznes.

upadlosc-kawiarni-jak-ja-oglosic-i-co-zyska-wlasciciel

Upadłość konsumencka a upadłość kawiarni

Właściciel może ogłosić upadłość kawiarni co do zasady w dwóch trybach. Pierwszy przewidziany jest dla przedsiębiorców. Dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego w 2020 r. właściciel może skorzystać także uproszczonej procedury, tzw. upadłości konsumenckiej. Wybór postępowania konsumenckiego niesie za sobą wiele korzyści, w tym przede wszystkim możliwość całkowitego oddłużenia. Podstawową przesłanką, jaką powinien spełnić przedsiębiorca aby ogłosić upadłość konsumencką jest niewypłacalność kawiarni. Brak możliwości regulowania zobowiązań stanowi podstawę do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Poza tym przedsiębiorca powinien jedynie dokonać wykreślenia działalności z rejestru CEIDG.

Co zyska właściciel ogłaszając upadłość kawiarni?

Podstawowym celem ogłoszenia upadłości kawiarni jest oddłużenie właściciela. Dzięki postępowaniu sądowemu właściciel zyskuje szanse na całkowite umorzenie zobowiązań, zarówno prywatnych jak i tych powstałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dłużnik może więc liczyć na umorzenie należności wobec banków, parabanków czy kontrahentów, a nawet wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Co więcej już na początku postępowania ustawa Prawo upadłościowe gwarantuje upadłemu ochronę przed wierzycielami. Przejawia się ona przede wszystkim wstrzymaniem działań komornika i umorzeniem egzekucji komorniczych. Korzystne dla dłużnika jest także zaprzestanie naliczania odsetek, gdyż długi dalej się nie nawarstwiają. Stabilizacja sytuacji finansowej oraz podjęcie działań zmierzających do oddłużenia pozwala na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa oraz wyzbycia się stresu związanego z długiem.

upadlosc-kawiarni-jak-ja-oglosic-i-co-zyska-wlasciciel

Jak przygotować się do ogłoszenia upadłości kawiarni?

Odpowiednie przygotowanie się do ogłoszenia upadłości kawiarni jest bardzo istotne. Będzie ono procentowało na dalszych etapach i zapewni sprawne przeprowadzenie postępowania. Przygotowania należy rozpocząć od dokładnej analizy sytuacji właściciela restauracji – zarówno finansowej jak i osobistej. Należy także ocenić okoliczności postania długów. W tych działaniach nieoceniona okaże się pomoc prawnika od upadłości, który posiada odpowiednią wiedze i doświadczenie. Następnie dłużnik powinien zebrać dokumenty, które będą niezbędne do oceny sytuacji dłużnika przez sąd. Chodzi m.in. o umowy pożyczkowe, dokumentację komorniczą czy wyroki sądowe. Należy także zgromadzić informacje o wysokości zadłużenia i wierzycielach. W razie potrzeby w tym również dłużnika wesprze prawnik.

Jak ogłosić upadłość kawiarni?

Upadłość kawiarni należy rozpocząć przygotowaniem wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest on sporządzany na podstawie zebranych dokumentów i informacji, dlatego też tak istotne jest ich skompletowanie. Następnie dłużnik składa wniosek do właściwego sądu rejonowego. Po jego rozpatrzeniu i wydaniu pozytywnego dla dłużnika postanowienia rozpoczyna się tzw. postępowanie właściwe. To wtedy dłużnik zyskuje ochronę, a swoje działania rozpoczyna syndyk. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala nie tylko na skuteczne oddłużenie właściciela, ale przede wszystkim zapewnia stabilizację sytuacji finansowej i daje nadzieję na życie bez długów.

Kategorie

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń