Odpowiedzialność na przyszłość za wyrządzoną szkodę

2021-04-27

Skutkiem błędu medycznego, wypadku drogowego lub też innego incydentu może być trwający długi czas rozstrój zdrowia. Często jest tak, że doznane szkody nie pozwalają na powrót do stanu sprzed zdarzenia, a konsekwencje działania innych osób pozostają z poszkodowanymi na lata. Może się także zdarzyć, że konsekwencje cudzych działań odczuwamy na swoim zdrowiu dopiero po kilku latach. Czy możemy więc starać się o odszkodowanie za szkody, które pojawią się w przyszłości?  

Odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę

Warunkiem powstania odpowiedzialności odszkodowawczej jest nastąpienie zdarzenia, z którym przepisy prawa łączą odpowiedzialność danego podmiotu, wystąpienie szkody – uszczerbku na dobrach lub interesach prawnie chronionych oraz adekwatny związek pomiędzy danym zdarzeniem a szkodą. Jeśli więc wskutek działania jakiegoś podmiotu doznajemy szkody, podmiot ten staje się za nią odpowiedzialny. Oznacza to, że jako poszkodowani możemy zwrócić się do niego z roszczeniem odszkodowawczym, które ma na celu przywrócenie do stanu sprzed zdarzenia. Na wspomniane odszkodowanie, w zależności od rodzaju doznanej szkody, może składać się np. zwrot kosztów leczenia, zwrot utraconych korzyści lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Odpowiedzialność na przyszłość za wyrządzoną szkodę

Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych

Roszczenie o naprawienie szkody jest roszczeniem ulegającym przedawnieniu po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie oraz osobie za szkodę odpowiedzialnej. Należy jednak pamiętać, że termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym doszło do powstania szkody. Zdarza się, że obok powstałych już szkód w przyszłości pojawią się inne skutki, które nie zostały ujawnione w trakcie dochodzenia odszkodowania. Dlatego też obok roszczenia odszkodowawczego warto starać się o uznanie odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę na przyszłość.

Czym jest odpowiedzialność na przyszłość?

Odpowiedzialność na przyszłość jest roszczeniem poszkodowanego, które ma zabezpieczyć go od konsekwencji szkody powstałych jakiś czas po zdarzeniu. Dzięki niemu, mimo pojawienia się szkody po upływie dłuższego okresu czasu, podmiot wyrządzający szkodę będzie ponosił odpowiedzialność za konsekwencje swojego zachowania, a więc szkody powstałe w przyszłości. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę poszkodowanego, który nie jest w stanie sprecyzować wszystkich skutków doznanej szkody, gdyż nie wszystkie szkody na osobie zawsze powstają jednocześnie ze zdarzeniem, które spowodowało uszkodzenie ciała. Późniejsze konsekwencje zdarzenia mogą zależeć od indywidualnych właściwości organizmu poszkodowanego, a także przebiegu leczenia, rehabilitacji oraz wielu innych czynników zarówno medycznych jak i biologicznych.

Jak dochodzić uznania odpowiedzialności na przyszłość?

Aby móc w przyszłości dochodzić odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego należy zwrócić się z żądaniem ustalenia odpowiedzialności za szkodę na przyszłość do sądu, co można zrobić łącznie z roszczeniem odszkodowawczym. W trakcie postępowania sąd ustala zasadność tego żądania oraz bada, czy poszkodowany posiada interes prawny w ustaleniu odpowiedzialności na przyszłość. Uznanie interesu prawnego poszkodowanego jest przesądzane w sentencji wyroku.

Odpowiedzialność na przyszłość za wyrządzoną szkodę

Uznanie odpowiedzialności za szkodę na przyszłość – dlaczego warto?

Uznanie odpowiedzialności na przyszłość – oprócz możliwości dochodzenia odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego – jest ochroną poszkodowanego przed trudnościami dowodowymi. Zwalnia ono poszkodowanego z konieczności późniejszego udowodnienia wszystkich przesłanek odpowiedzialności podmiotu wyrządzającego szkodę. Będzie on zobowiązany do wykazania jedynie związku pomiędzy szkodą powstałą w przyszłości a zdarzeniem. Dodatkowo chroni ono przed przedawnieniem roszczeń, a w praktyce często dzięki uznaniu tej odpowiedzialności przez sąd późniejsze roszczenia dochodzone są poza drogą sądową.

Źródła:

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń