Upadłość konsumencka przedsiębiorcy w nowym stanie prawnym

2020-03-19

Dzięki nowelizacji przepisów Prawa upadłościowego nie tylko osoby fizyczne mogą skorzystać ze zliberalizowanego postępowania upadłościowego. Obecnie również przedsiębiorca może ogłosić upadłość na zasadach przewidzianych w tzw. upadłości konsumenckiej. Na czym polega więc upadłość konsumencka przedsiębiorcy?

Nowelizacja ustawy prawo upadłościowe w 2020 r.

Polskie prawo przewiduje możliwość sądowego postępowania dla osób, które stały się niewypłacalne. Jeśli brakuje nam środków na spłatę kredytów i pożyczek warto zastanowić się nad upadłością konsumencką. Niebawem będzie to jeszcze prostsze. W dniu 24 marca 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy prawo upadłościowe, wprowadzająca szereg zmian
w procedurze przeprowadzania postępowania upadłościowego, a przede wszystkim otwierająca osobom zadłużonym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, możliwość przeprowadzenia i ogłoszenia upadłości na zasadach dotyczących konsumentów.

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy w nowym stanie prawnym

Co „nowa upadłość konsumencka” zmieni w sferze przedsiębiorców?

  • obecny stan prawny, czyli obowiązujący do dnia 24 marca 2020 r., powoduje, iż procedura upadłości osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą odbywała się na takich samych zasadach, jak w przypadku spółek, co wielu drobnym przedsiębiorcom uniemożliwiało ogłoszenie upadłości, chociażby ze względu na niewystarczające środki na pokrycie kosztów postępowania.
  • wprawdzie i przed nowelizacją przepisów były przedsiębiorca mógł złożyć wniosek o upadłość konsumencką, lecz do tej pory liczyło się to, czy dłużnik złożył wcześniej jako przedsiębiorca wniosek upadłościowy w przypadku ziszczenia się ku temu przesłanek (wystąpienia stanu niewypłacalności firmy). Sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli dłużnik w okresie 10 lat przed jego złożeniem zignorował obowiązek ogłoszenia upadłości jako przedsiębiorca. Ten przepis został uchylony.
  • rewolucyjną zmianą jest również to, że Sąd od dnia 24 marca 2020 roku nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik umyślnie doprowadził do swojej niewypłacalności, jak miało to miejsce w dotychczasowym stanie prawnym. Ta okoliczność umyślności bądź jej braku będzie miała znaczenie dopiero dla ustalania planu spłaty i może wpłynąć na określenie krótszego okresu spłaty zobowiązań, aniżeli w sytuacji upadłości powstałej z przyczyn niezależnych od dłużnika.
  • sąd może postanowić, że postępowanie upadłościowe, które mogłoby zostać prowadzone w trybie upadłości konsumenckiej będzie jednak prowadzone zgodnie z przepisami upadłości zwykłej, jeżeli jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, znaczną liczbą wierzycieli lub innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do stopnia skomplikowania postępowania.

Nowe przepisy stosuje się do tych spraw, w których wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony po dniu 24 marca 2020 r.

Który przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?

Od 24 marca 2020 roku z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać nie tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej czy osoby fizyczne, prowadzące w przeszłości działalność gospodarczą ale i osoby fizyczne, prowadzące taką działalność gospodarczą.

Według nowych zasad o ogłoszenie upadłości mogą się starać:

  1. przedsiębiorcy - o posiadaniu statusu przedsiębiorcy nie decyduje wyłącznie wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Za przedsiębiorcę może być uważana również osoba, która faktycznie wykonuje działalność gospodarczą, lecz nie dopełniła wymogu dokonania takiego wpisu. Zatem – jeśli prowadzisz firmę, możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej.
  2. wspólnik spółki cywilnej - za przedsiębiorców uważa się nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również wspólników spółki cywilnej. Ponieważ spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawnym, nie jest możliwym ogłoszenie jej upadłości tak jak ma to miejsce w przypadku spółki kapitałowej lub spółki osobowej.
  3. wspólnik spółki osobowej (mowa o spółkach takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska i spółka komandytowo-akcyjna) - zdolność w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej posiadają również wspólnicy takich podmiotów. Spółki osobowe posiadają zarazem odrębną od swoich wspólników zdolność upadłościową. Należy jednak pamiętać, że upadłość na przykład wspólnika spółki jawnej ma wpływ na jej dalsze funkcjonowanie. Upadłość wspólnika dezorganizuje działalność spółki i prowadzi do jej rozwiązania. Przed złożeniem wniosku należy pomyśleć o konsekwencjach ogłoszenia upadłości.
  4. wspólnik i członek zarządu spółki z o.o. - coraz popularniejsza staje się również upadłość konsumencka ogłaszana przez byłych członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezależnie od tego, czy członek zarządu posiadał również udziały w spółce, może on się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wspólnik czy członek zarządu spółki z o.o. jest uważany za konsumenta, a nie przedsiębiorcę, o ile równolegle nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej.

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy w nowym stanie prawnym

Jak ogłosić upadłość konsumencką firmy?

Wprowadzone zmiany należy uznać za korzystne z punktu widzenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, czy też m.in. wspólników spółek osobowych. Najważniejsze korzyści to przede wszystkim brak konieczności pokrywania kosztów postępowania upadłościowego, co do tej pory dla przedsiębiorców było koniecznością. Aby ogłosić upadłość konsumencką firmy należy więc rozpocząć od przygotowania odpowiedniego wniosku oraz złożenia go we właściwym sądzie rejonowym. Należy także pamiętać o dołączeniu do wniosku wszelkich niezbędnych dokumentów. Jeśli dłużnik składający wniosek będzie osobą niewypłacalną, to zostanie wydane postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Wówczas dłużnik będzie mógł ubiegać się o umorzenie zobowiązań, również tych pochodzących z prowadzonego biznesu. 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń