Odszkodowanie za zakażenie sepsą w szpitalu

2022-05-26

Wielokrotnie słyszy się, że pobyt w szpitalu oraz leczenie wydłużyło się ze względu na pojawienie się zakażenia. Zakażenie gronkowcem, a także sepsą stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta, wiąże się z długim leczeniem i często bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto wiec pamiętać, że poszkodowani wskutek zakażenia mogą otrzymać odszkodowanie. Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie sepsą w szpitalu?

Czym jest zakażenie szpitalne?

Zakażenie szpitalne jest zdarzeniem medycznym, które nastąpiło w związku z udzielonymi świadczeniami zdrowotnymi. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas przeprowadzenia operacji lub zabiegu, w trakcie którego mamy do czynienia z otwartą raną. To właśnie wtedy pacjenci są najbardziej narażeni na zakażenie szpitalne. Ryzyko dotyczy w szczególności osób, które mają zaburzoną odporność, są po rozległych oparzeniach, przeszczepach lub są osobami starszymi. Do najczęstszych przyczyn zakażeń należy m.in. nieodpowiednio wyjałowiony sprzęt oraz brudne ręce personelu medycznego.

Objawy zakażenia sepsą w szpitalu

Do zakażenia sepsą w szpitalu dochodzi poprzez zakażenie pacjenta bakterią, wirusem lub grzybem, czyli np. poprzez zakażenie gronkowcem. W odpowiedzi na zakażenie dochodzi do dysfunkcji narządów, co w konsekwencji może prowadzić także do ich uszkodzenia. Do najczęstszych objawów sepsy należy m.in. wysoka lub niska temperatura, obrzęk, drgawki  czy zaburzenia świadomości. Nie każde zakażenie szpitalne zakończy się sepsą, należy jednak pamiętać, że każde zakażenie może stanowić poważne zagrożenie życia i niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Odszkodowanie za zakażenie sepsą w szpitalu

Za zakażenie sepsą w szpitalu przysługuje odszkodowanie

Podstawowym zadaniem szpitala jest zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa w trakcie leczenia, co obejmuje także niezarażenie pacjenta inną chorobą. Obowiązkiem szpitala jest podejmowanie szeregu działań minimalizujących ryzyko zakażenia, m.in. w zakresie dbania o odpowiednie czyszczenie sprzętu medycznego, higienę rąk, stosowanie profilaktyki antybiotykowej oraz regularne monitorowanie sytuacji epidemiologicznej. Niezapewnienie odpowiednich warunków, a w konsekwencji zakażenie pacjenta prowadzi do powstania po stronie szpitala odpowiedzialności odszkodowawczej.

Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie sepsą w szpitalu?

Kluczowym dla uzyskania odszkodowania za zakażenie w szpitalu jest wykazanie, że do zakażenia doszło w danym szpitalu podczas leczenia. Ciężar dowodu spoczywa na poszkodowanym, który dochodzi roszczenia od placówki medycznej. Należy jednak pamiętać, że obowiązek ten w zakresie m.in. zakażeń szpitalnych został nieco złagodzony – poszkodowany powinien jedynie uprawdopodobnić, że doszło do zakażenia z winy szpitala. Ze względu na charakter procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka, całkowite udowodnienie mogłoby być w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Złagodzenie wymogów ma na celu umożliwienie uzyskania należnego odszkodowania dla osób poszkodowanych.

Co może uzyskać osoba zakażona sepsą w szpitalu?

Osoba poszkodowana w wyniku zakażenia sepsą w szpitalu może uzyskać odszkodowanie pieniężne, którego celem jest zwrot kosztów poniesionych wskutek zakażenia. W tym zakresie pacjent może uzyskać zwrot kosztów leczenia, czyli np. rehabilitacji czy zakupu sprzętu medycznego lub wizyt lekarskich. W związku z wydłużającym się leczeniem poszkodowany bardzo często narażony jest na utratę dochodu – również w tym przypadku utracone korzyści także będą podlegały zwrotowi. Ponadto w wyjątkowych przypadkach, gdy dojdzie do całkowitej bądź częściowej utraty zdolności do pracy, osoba poszkodowana może ubiegać się o przyznanie renty odszkodowawczej. Obok odszkodowania pacjent może ubiegać się o zadośćuczynienie za doznane cierpienia fizyczne i psychiczne.

Odszkodowanie za zakażenie sepsą w szpitalu

Odszkodowanie za zakażenie sepsą na drodze pozasądowej

Aby uzyskać odszkodowanie na drodze pozasądowej osoba poszkodowana powinna przedstawić swoje żądania szpitalowi, w którym doszło do zakażenia. Wówczas w przygotowanym piśmie powinno zawrzeć się m.in. dowody, które uprawdopodobnią, że do zakażenia doszło w danej placówce w związku z leczeniem. Placówka medyczna, a także jej ubezpieczyciel, mogą zgodzić się z żądaniem, zaproponować ugodę bądź też odmówić wypłaty odszkodowania. Wówczas – poza drogą sądową – poszkodowany może złożyć wniosek do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Odszkodowanie za zakażenie sepsą na drodze sądowej

Po odmowie wypłaty odszkodowania poszkodowany może skierować swoje kroki na drogę sądową, co inicjuje złożeniem pozwu do sądu. W samym pozwie należy wskazać wszelkie nieprawidłowości, które zdaniem poszkodowanego miały miejsce, a także dołączyć niezbędne dowody (np. dokumentację medyczną). W trakcie procesu może dojść do powołania biegłego sądowego, który na podstawie przedłożonych dokumentów wyda opinię w zakresie możliwości zakażenia podczas leczenia. Na podstawie opinii oraz przeprowadzonych dowodów zostanie wydane rozstrzygnięcie. Jak już wspomniano w procesie wystarczającym jest uprawdopodobnienie zakażenia. Mimo to przygotowanie niezbędnych dowodów i dokumentów może okazać się bardzo trudne, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, posiadających doświadczenie w procesach medycznych.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń