Upadłość konsumencka a depresja

2022-10-24

Narastające zadłużenie, zajęcia komornicze oraz wizyty przedstawicieli windykacji wiążą się z ogromnym stresem dłużnika oraz jego rodziny. Problemy finansowe poza utratą poczucia bezpieczeństwa  mogą przyczynić się do problemów z emocjami. To z kolei może rodzić ryzyko zachorowania na depresję. Dłużnicy zadają sobie wówczas pytanie, jak wygląda ogłoszenie upadłości w związku z rozwinięciem się choroby? Czy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu depresji?

Upadłość konsumencka a depresja

Podstawową przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność. Nie bez znaczenia pozostają jednak pozostałe okoliczności dotyczące sytuacji osobistej dłużnika. Utrata możliwości regulowania zobowiązań pieniężnych może prowadzić do problemów w życiu osobistym czy też przyczynić się do rozwoju choroby, w tym m.in. depresji. Należy wówczas pamiętać, że w trakcie rozpatrywania wniosku sąd będzie brał pod uwagę nie tylko sytuację finansową, ale również stan zdrowia dłużnika oraz okoliczności prowadzące do powstania zadłużenia. Osoba chora powinna więc wskazać we wniosku, że poza problemami finansowymi zmaga się także z chorobą oraz dołączyć dokumentację medyczną. Najistotniejszym jest fakt, że choroba dłużnika może okazać się korzystna w kontekście ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zmaganie się bowiem z przewlekłą chorobą bardzo często usprawiedliwia wystąpienie niewypłacalności dłużnika.

Upadłość konsumencka a depresja

Czy można ogłosić upadłość konsumencką z powodu depresji?

Do najczęstszych objawów depresji należą m.in. obniżenie nastroju, zobojętnienie, napady lęku czy uczucie permanentnego smutku. Te symptomy mogą się pojawić w wyniku występowania po stronie dłużnika braku szans na spłatę zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że mogą one być także przyczyną powstania niewypłacalności. Rozwój choroby wiąże się z problemami w codziennym funkcjonowaniu, wycofaniem się i może powodować trudności w regulowaniu zobowiązań. W takim wypadku nie trudno o nawarstwianie się zobowiązań, a w konsekwencji powstanie stanu niewypłacalności. Wówczas osoba chora na depresję może ogłosić upadłość konsumencką powołując się przy tym na pogorszenie swojego stanu zdrowia jako przyczynę problemów finansowych. Choroba niejednokrotnie zmniejsza lub nawet całkowicie wyklucza możliwość uzyskiwania dochodu, co w przypadku posiadania zobowiązań często wiąże się z opóźnieniami w płatnościach. Ponadto jest ona czynnikiem niezależnym od dłużnika, dlatego też może odgrywać bardzo istotną rolę w kontekście oceny celowości działań w doprowadzeniu do niewypłacalności. Dłużnik powinien pamiętać, że w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej z powodu choroby należy dołączyć do wniosku dokumentację dotyczącą podejmowanego leczenia. 

Jak ogłosić upadłość konsumencką z powodu choroby psychicznej?

Upadłość konsumencka z powodu choroby niestety nie należy do rzadkości. Aby zainicjować postępowanie upadłościowe dłużnik powinien przygotować oraz złożyć wniosek o upadłość do właściwego sądu. Wówczas we wniosku powinny zostać szczegółowo wskazane okoliczności związane ze stanem zdrowia dłużnika, poparte dołączoną do wniosku dokumentacją medyczną. Na tej podstawie sąd już na etapie rozpatrywania wniosku będzie mógł zapoznać się z chorobą dłużnika, a w dalszej kolejności ocenić jej wpływ na powstanie niewypłacalności. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu depresji może mieć dla dłużnika znaczenie w szczególności w kontekście oceny sądu w zakresie doprowadzenia do niewypłacalności wskutek rażącego niedbalstwa. Jak już wspomniano choroba jest czynnikiem niezależnym, dodatkowo często wiążącym się ze zwiększonymi wydatkami w związku z leczeniem. Po rozpatrzeniu wniosku dłużnika sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, a następnie swoje zadania rozpoczyna syndyk. 

Upadłość konsumencka a depresja

Co zyska chory ogłaszając upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do oddłużenia upadłego. Dzięki postępowaniu dłużnik zyskuje ochronę już na etapie rozpatrzenia wniosku – to wtedy swoje działania musi zakończyć komornik, a wierzyciele najczęściej nie prowadzą działań windykacyjnych. Zakończenie postępowania upadłościowego pomaga upadłemu ustabilizować swoją sytuację finansową oraz uzyskać umorzenie zobowiązań.  Sytuacje stresowe związane z egzekucją czy windykacją zostają całkowicie zminimalizowane, a chory może skupić się na podejmowaniu stosownego leczenia. Warto także pamiętać, że upadłość konsumencka często stanowi jedyne rozwiązanie, pozwalające choremu na odzyskanie kontroli nad własnymi finansami. Ponadto istotnym jest aby skonsultować swoją sprawę ze specjalistami, którzy wskażą m.in. jak dokładnie wygląda ogłoszenie upadłości przez osobę chorą na depresję oraz wesprą na wszystkich etapach prowadzonego postępowania. 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń