Odszkodowanie za poślizgnięcie na chodniku lub ulicy

2019-11-17

Nadchodzi sezon zimowy – a wraz z nim pierwsze przymrozki i oblodzenia chodników. W tym okresie łatwo o upadek, którego konsekwencje możemy odczuwać przez wiele tygodni bądź miesięcy. Oprócz opieki zdrowotnej warto postarać się o należne nam odszkodowanie. Chcąc ubiegać się o rekompensatę pieniężną za wypadek na chodniku, powinniśmy postępować według określonego schematu.

Odszkodowanie za poślizgnięcie się na chodniku

Przyjmijmy, że doszło do złamania ręki wskutek poślizgnięcia na oblodzonym chodniku. Zgodnie z kodeksem cywilnym, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Co zatem robić, aby uzyskać odszkodowanie z uwagi na zaniedbany, oblodzony teren?

odszkodowanie-za-poslizgniecie-sie-na-chodniku-lub-ulicy

Podmiot odpowiedzialny

W pierwszej kolejności należy ustalić kto jest odpowiedzialny za utrzymanie terenu, na którym doszło do wypadku. Jeśli jest to chodnik przylegający bezpośrednio do prywatnej posesji, za jego utrzymanie odpowiada właściciel nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Kto poniesie odpowiedzialność za wypadek jeśli doszło do niego przy granicy z budynkiem wielolokalowym, np. obok bloku, kamienicy? W takiej sytuacji obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową i to od nich można domagać się odszkodowania za poślizgnięcie na chodniku.

Nie ma różnicy, czy do uszkodzenia ciała dojdzie przed prywatną posesją czy też pod sklepem lub kioskiem. Zawsze za oblodzony chodnik w pierwszej kolejności odpowiada właściciel terenu. Gdy przewrócimy się w pobliżu budynku supermarketu konieczne jest sprawdzenie, do kogo należy teren, na którym znajduje się sklep. Możemy to sprawdzić za pomocą odpowiedniego skonstruowanego pisma, w którego sporządzeniu pomoże nam prawnik.

Odpowiedzialność gminy za oblodzoną drogę i chodnik 

Na gminie natomiast spoczywa obowiązek zapobiegania zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości. Jeśli osoba poszkodowana przewróciła się na przystanku, odszkodowania również można domagać się od gminy, gdyż to do zadań tego podmiotu należy utrzymanie czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych.

Jeśli dojdzie do sporu sądowego nie zawsze po przeciwnej stronie jednak staną przedstawiciele gminy. Zwykle miasto ma podpisane stosowne umowy z podmiotem, który jest odpowiedzialny za odśnieżanie terenu zimą i w ten sposób próbuje wyłączyć swoją odpowiedzialność. Zatrudniona przez gminę firma najczęściej posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zatem finalnie nasza szkoda zgłoszona zostanie do ubezpieczyciela i bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie firma ubezpieczeniowa stanie po drugiej stronie w procesie sądowym. Chcąc odpowiednio wybrać podmiot, od którego będziemy domagać się rekompensaty finansowej za upadek na lodzie, warto zwrócić się do kancelarii prawnej, która pomoże nam przeanalizować przebieg wydarzeń i przebrnąć przez formalności.

Świadkowie poślizgnięcia i fotografie

Choć w chwili wypadku na oblodzonej drodze lub chodniku trudno myśleć o udokumentowaniu zdarzenia, warto o to zadbać już od pierwszych chwil po poślizgnięciu się. Przede wszystkim istotna będzie dokumentacja fotograficzna miejsca, w którym się przewróciliśmy. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie bliskiej osoby o wykonanie zdjęć jeszcze w tym samym dniu. W procesie istotne będą również zeznania świadków – osób, które widziały wypadek lub pomagały nam bezpośrednio po nim. Można zatem poprosić osoby znajdujące się w pobliżu miejsca upadku o podanie danych osobowych. Niewątpliwie korzystne dla przyszłego procesu będzie wezwanie na miejsce zdarzenia policji lub straży miejskiej. Urzędowa notatka tych organów będzie jednoznacznym dowodem za zaniedbanie stanu chodnika. Jeśli dojdzie do sporu sądowego, po wniesieniu pozwu sąd na pewno zbada warunki atmosferyczne panujące w danym dniu, gdyż podmioty odpowiedzialne często zasłaniają się nagłą zmianą pogody. Najczęściej jednak sądy orzekają, że nawet nagłe pogorszenie pogody nie zwalnia z konieczności szybkiego reagowania i zapewnienia bezpieczeństwa pieszym.

Po wypadku przydatne jest zbieranie dokumentów w zakresie wszystkich czynności podjętych przez nas, związanych z leczeniem lub rehabilitacją. Warto skopiować skierowania do lekarzy, paragony za zakup maści, leków czy też bandaży. Możemy poprosić lekarza prowadzącego
o historię choroby. Na pewno zasadne będzie zapisywanie ile kilometrów pokonaliśmy udając się do poszczególnych placówek zdrowotnych. Osobie poszkodowanej należy się zwrot kosztów przejazdów do lekarzy i na rehabilitację. Kopia zwolnienia lekarskiego L4 wraz z zaświadczeniem o zarobkach mogą stanowić podstawę do uzyskania rekompensaty za utracony zarobek.

Odszkodowanie za poślizgnięcie się na chodniku lub ulicy

Upadek na lodzie odszkodowanie

Poślizgnięcie się na chodniku nie należy do przyjemnych zdarzeń. Złamanie ręki, nogi lub stłuczenie kości będzie odczuwalne jeszcze przez wiele tygodni. Warto zatem zadbać o należne odszkodowanie.

Odszkodowanie za poślizgnięcie w sklepie 

Warto także pamiętać, że również w przypadku wypadku wskutek poślizgnięcia w sklepie osobie poszkodowanej przysługuje stosowne odszkodowanie. Właściciele placówek zobowiązani są do należytego utrzymywania powierzchni w sklepu oraz oznaczania śliskich powierzchni. W szczególności zaś powinni zadbać o to, by w razie niepogody posadzka sklepu była w odpowiedni sposób zabezpieczona - poprzez wycieraczki, stosowne oznaczenia, a także częste przecieranie podłóg. Szkody powstałe wskutek wypadku w sklepie mogą być równie poważne co szkody powstałe podczas wypadku na chodniku. Aby uzyskać odszkodowanie za poślizgnięcie w sklepie należy - podobnie jak w przypadku poślizgnięcia na chodniku - zebrać odpowiednią dokumentację oraz świadków. Przed skierowaniem roszczenia do właściciela sklepu, odpowiedzialnego za utrzymanie powierzchni w należytym stanie, najlepiej skonsultować swoją sprawę z prawnikiem.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń