Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu?

2023-02-21 11:25:10

Pobyt w placówce medycznej podyktowany jest koniecznością podjęcia leczenia. Celem jest przede wszystkim udzielenie świadczeń choremu i pomoc w szybkim powrocie do zdrowia. Zdarza się jednak, że w trakcie leczenia dochodzi do zakażenia szpitalnego, które często wiąże się ze znacznym pogorszeniem stano zdrowia pacjenta. Wówczas dochodzi do powstania szkody po stronie chorego, a poszkodowanemu przysługuje stosowne odszkodowanie. Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu?

Jak dochodzi do zakażenia gronkowcem w szpitalu?

Do zakażenia gronkowcem w szpitalu dochodzi najczęściej w wyniku nieodpowiedniego przygotowania sprzętu medycznego. Brak zachowania procedur, zwłaszcza w procesie sterylizacji sprzętu, może doprowadzić do powstania ogniska bakterii. Szczególnie narażone są osoby przechodzące zabiegi i operacje, podczas których chorzy mają bezpośredni kontakt z naruszoną warstwą skóry. Przyczyną zakażenia gronkowcem w szpitalu może być także brak zachowania higieny przez personel medyczny. Do najczęstszych zakażeń szpitalnych należy zakażenie bakterią gronkowca złocistego. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zakażenia szpitalne mogą być niebezpieczne. Wywołują nie tylko obrzęk i podwyższoną temperaturę, ale także ropnie. Zakażenie może również być początkiem poważnych komplikacji, a nawet doprowadzić do sepsy.

Odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu

Zakażenie gronkowcem w szpitalu sprawia, iż dochodzi do pogorszenia się stanu zdrowia osoby chorej. Przede wszystkim jednak zakażenie stanowi realne zagrożenie dla życia pacjenta – powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne, które mogą okazać się nieodwracalne. Ponadto najczęściej wiąże się ze znacznym cierpieniem fizycznym i ogromnym bólem. Oznacza to, że po stronie pacjenta dochodzi do powstania szkody na osobie. Osoba zakażona powinna więc pamiętać, że w przypadku doznania zakażenia gronkowcem w szpitalu przysługuje jej odpowiednie odszkodowanie. Szpital ponosi odpowiedzialność za niedochowanie procedur oraz niezapewnienie warunków, w których leczenie jest bezpieczne dla pacjenta. Dlatego też w razie wystąpienia zakażenia szpitalnego po stronie poszkodowanego powstaje roszczenie odszkodowawcze, które ma na celu rekompensatę doznanej szkody. 

jak-uzyskac-odszkodowanie-za-zakazenie-gronkowcem-w-szpitalu

Co przysługuje osobie zakażonej gronkowcem w szpitalu?

Poszkodowany może ubiegać się o wypłatę stosownego odszkodowania za zakażenie gronkowcem w szpitalu. Wśród roszczeń przysługujących pacjentowi można wyróżnić przede wszystkim zwrot kosztów leczenia, które poniesie w związku z zakażeniem. Będą to więc m.in. wydatki związane z wizytami u specjalistów, rehabilitacją, zakupem leków czy zapewnieniem opieki medycznej. Wydłużające się leczenie często powoduje po stronie chorego utratę bądź obniżenie zarobków. Wówczas pacjent będzie mógł ubiegać się o zwrot utraconych korzyści.

Ponadto w razie utraty zdolności do podejmowania zatrudnienia sąd może przyznać rentę odszkodowawczą. Poza odszkodowaniem poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie, którego celem jest rekompensata doznanych cierpień psychicznych i fizycznych. Należy także pamiętać, że odszkodowanie za zakażenie w szpitalu ustalane jest indywidualnie w każdym przypadku.

Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu?

Aby uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu należy w pierwszej kolejności ocenić wysokość poniesionej przez pacjenta szkody. Analiza pozwoli na doprecyzowanie żądań poszkodowanego, które zostaną skierowane do szpitala. Po dokładnej analizie należy skupić się na przygotowaniu wezwania do wypłaty odszkodowania za zakażenie szpitalne. Pacjent powinien pamiętać, że to na jego barkach będzie spoczywało wykazanie odpowiedzialności placówki za zakażenie. Co istotne, ciężar tego dowodu jest w znacznym stopniu złagodzony. Pacjent powinien jedynie uprawdopodobnić, iż do zakażenia doszło w trakcie leczenia w konkretnej placówce. Niezbędne będzie więc zgromadzenie dowodów, do których należy w szczególności kompletna dokumentacja medyczna.

Odpowiednio przygotowane wezwanie poszkodowany kieruje do placówki, w której doszło do powstania szkody lub ubezpieczyciela tej placówki. W ten sposób poszkodowany może uzyskać odszkodowanie od szpitala na drodze polubownej. Jeśli jednak szpital lub ubezpieczyciel nie uzna swojej odpowiedzialności, poszkodowany może dochodzić roszczenia na drodze sądowej.

jak-uzyskac-odszkodowanie-za-zakazenie-gronkowcem-w-szpitalu

Jak uzyskać odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu na drodze sądowej?

Kluczowym elementem pozwalającym na wszczęcie postępowania sądowego w celu uzyskania odszkodowanie za zakażenie gronkowcem w szpitalu jest uprzednia próba polubownego porozumienia z placówką. W razie odmowy pacjent może przygotować pozew i skierować go do właściwego sądu. Do pozwu należy dołączyć wszystkie dowody, które udało się zgromadzić poszkodowanemu. W trakcie postepowania należy spodziewać się powołania biegłego, który określi zaniedbania szpitala i ich wpływ na zakażenie pacjenta. Po uznaniu odpowiedzialności szpitala poszkodowany może liczyć na wypłatę stosownego odszkodowania.  Należy jednak pamiętać, że sprawy o uzyskanie odszkodowania od szpitala nie należą do prostych. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty, posiadającego odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tego typu sprawach.

Kategorie

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń