Szkody górnicze

Właściciel nieruchomości nie może sprzeciwić się zagrożeniom spowodowanym ruchem zakładu górniczego, który jest prowadzony zgodnie z ustawą. Właściciel może jednak dochodzić naprawienia szkody na zasadach określonych przepisami ustawy.

Odpowiedzialność za spowodowaną ruchem zakładu górniczego

Podmiotem odpowiedzialnym za szkodę spowodowaną ruchem zakładu górniczego ponosi przedsiębiorca, który prowadzi zakład górniczy. W przypadku niemożności ustalenia podmiotu prowadzącego zakład górniczy, odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, który w dniu ujawnienia się szkody ma prawo prowadzić w danym obszarze działalność górniczą. Jeśli natomiast w toku ustalania odpowiedzialnego przedsiębiorcy okaże się, że przedsiębiorca nie istnieje i nie posiada swojego następcy,  ten czas odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa.

Naprawienie szkody spowodowanej ruchem zakładu górniczego

Przedsiębiorca prowadzący zakład górniczy w razie wyrządzenia szkody ruchem zakładu górniczego zobowiązany jest do jej naprawienia. Naprawienie szkody co do zasady powinno równać się przywróceniu stanu sprzed ujawnienia się szkody. Na naprawienie szkody może składać się jednorazowe odszkodowanie pieniężne bądź może nastąpić przez dostarczenie gruntów, lokali, urządzeń czy innych dóbr. Należy pamiętać, iż z tytułu szkody górniczej można także dochodzić zwrotu poniesionych nakładów na rzecz zabezpieczenia nieruchomości przed skutkami szkód górniczych.

Wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania

W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć wniosek do zakładu górniczego, który jest odpowiedzialny na powstanie szkody. Wniosek zostanie rozpatrzony przez administrację przedsiębiorstwa, której ustawa wyznacza 30 dniowy termin na ustosunkowanie się do złożonego wniosku.

Termin przedawnienia roszczenia

Co do zasady ustawowy termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody górniczej wynosi 5 lat. Termin liczymy od dnia ujawnienia się szkody.

Nasza Kancelaria zapewnia możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych spowodowanych szkodami górniczymi. Posiadamy duże doświadczenie, jak również zapewniamy fachową wiedzę i doradztwo.

 

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń